6 sierpnia 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Wspinanie – medytacja w ruchu

Aktywny wypoczynek to same korzyści. Podczas rutynowych czynności, takich jak prowadzenie auta czy robienie zakupów, jesteśmy nastawieni na odbieranie i analizowanie docierających do nas bodźców. Informacje ze świata zewnętrznego są pochłaniane przez nasz mózg w postaci dziesiątek gigabajtów danych. Poza świetnymi możliwościami adaptacyjnymi organizmu, sami możemy uchronić nasz mózg przed przeładowaniem, właśnie poprzez aktywność fizyczną. Jednym ze sposobów na to jest wspinaczka, uważana przez niektórych za medytację w ruchu. O tym, jakie korzyści przynosi wspinaczka i jakie uczucia jej towarzyszą opowiedział Michał Bilko z Onsajt.

 

Szkoła Wspinania "OnSajt"

Początki bywają trudne, ale potem można się naprawdę wciągnąć. W przypadku Michała Bilko – instruktora wspinania, tak właśnie było: „Na początku była sztuczna ścianka, następnie skały, potem Tatry, aż do lodowego wspinania w Alpach”. Ogólna sprawność fizyczna jest oczywiście pożądana, ale nie ma powodów do obaw, gdyż początkowo wystarczy po prostu się wspinać. Jeśli zaś jesteśmy już na wyższym poziomie i chcemy zrobić trudną drogę, to obowiązkowe są dodatkowe zajęcia jak bieganie, podciąganie się na drążku itp.” – radzi instruktor.

Wspinaczka dostarcza niezapomnianych wrażeń i uczy współpracy.

Generalnie wspinać może się każdy. Jeśli ktoś posiada tylko trzy kończyny lub jest niewidomy czy głuchy, to absolutnie nie zostanie wykluczony z możliwości działania na zadowalającym poziomie. Michał Bilko, który prowadzi Szkołę Wspinania „Onsajt”, jeszcze nie miał przyjemności pracy z takimi osobami, ale szczerze oczekuje na taką okazję i mimo, że będzie to sporym wyzwaniem, to na pewno przyniesie ogromną radość dla obydwu stron.

Prawdziwa mekka dla wspinaczy znajduje się nieopodal Krakowa i jest jednym z najpopularniejszych w Polsce rejonów do uprawiania wspinaczki na Jurze. Mowa o Dolinkach Krakowskich, parku krajobrazowym położonym z dala od miejskiego zgiełku, wypełnionym dolinkami jurajskimi, skalnymi ostańcami oraz zabytkowymi obiektami. Właśnie w tych rejonach instruktor Michał Bilko z „Onsajt” prowadzi kursy wspinania.

Wspinaczka to sport praktycznie dla każdego.

Co fascynuje Michała we wspinaczce? Jest to wolność. „Podczas wspinania człowiek angażuje się na 100%! Liczy się tylko to, co teraz. Cały świat przestaje istnieć”. Wpada się w tzw. flow, czyli niemal euforyczny stan pochłonięcia daną czynnością. Pomimo wysiłku, z jakim wiąże się wspinanie, warto zasmakować tego uczucia.

Szkoła Wspinania Michała Bilko to nie tylko instruktor i kursanci, ale grupa ludzi, którzy pasjonują się wspinaczką i tworzą społeczność Onsajt. „Myślę że jest to około 30 osób, którzy aktywnie działają w naszej społeczności. Umawiają się na wspólne wspinanie, czy doszkalanie pod moim okiem. W tym roku, w październiku, w kilka osób jedziemy się wspinać do Paklenicy” – zdradza instruktor. Podczas kursów jest możliwość poznania osób, dla których często wspinaczka bywa czymś więcej niż sport, jest stylem życia.

Podczas wyjazdów wspinaczkowych można poznać wiele ciekawych osób!

W obliczu codziennego przeładowania bodźcami, wejście w stan flow, a zarazem całkowitej koncentracji jest niezwykle pożądane. Totalne skupienie i wykonany wysiłek, konieczne do pokonania ścianki, przynoszą w efekcie uczucie odprężenia i satysfakcji. To też bardzo dobra forma utrzymania sprawności fizycznej, a także jej rozwijania. Wspinanie ma wszechstronny wpływ na człowieka, jest korzystne zarówno dla naszej psychiki, jak i dla ciała. Tak więc, nie czekaj – wspinaj się po zdrowie!

Chcesz jako pierwszy dowiadywać się o ciekawych postach na blogu?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady)

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady) Discussion Boards Gaming Individual Gaming Boards Star Wars (Videogames) Kate_is_great86 I'm perhaps not also likely to enter into the remainder of the game that…

Hidden Evils For Via the internet Enjoy By means of Sharmila Pundit

The bradenton area individuals webpage is about transmitting United states poker dwelling members accompanied by a number in dependable simply no down payment on line casinos who feature a lot of of the most useful absolutely no pay in added…

Mapping Division

Mapping Division Function specifics reveals the informatioin needed for different places plus populations important just for an accumulation communities, through health and wellness, training, constructing together with insurance. Towards down…