25 lipca 2019

Tajemniczy i nieodkryty Beskid Niski

Przestronne polany, górskie rzeki, drewniane cerkwie oraz opuszczone, poukrywane w lasach wioski. Beskid Niski to jeden z najbardziej tajemniczych i nieodkrytych regionów Polski.

fot. Wiktor Baron

Atrakcje turystyczne w regionie:

ŁEMKOWSKIE AKCENTY

Kulturę Beskidu Niskiego w dużej mierze ukształtowali niegdyś gęsto zamieszkujący te tereny Łemkowie (wysiedleni dopiero w 1947 r. w ramach akcji „Wisła”). Chociaż wiele miejsc związanych z tą ludnością zostało zniszczonych, to pozostały po nich liczne cerkwie prawosławne i grekokatolickie, przydrożne kapliczki i kamienne krzyże. W wielu wsiach można dostrzec także charakterystyczne drewniane chaty, zwane chyżami. Część Łemków powróciła na te tereny, pielęgnując swoje tradycje i zwyczaje.

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

O niegdysiejszej wielokulturowości tych terenów dzisiaj przypominają przede wszystkim liczne drewniane cerkwie, które wyrosły wręcz do rangi architektonicznego symbolu Beskidu Niskiego. Usytuowane w malowniczych dolinach klimatyczne, drewniane świątynie robią wrażenie zarówno latem pośród zieleni, jak i zimą, przykryte śniegiem. Niektóre cerkwie zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Brunary Wyżne, Kwiatoń, Owczary, Sękowa).

fot. Wiktor Baron

POWOJENNE CMENTARZE

Łagodne stoki i przełęcze Beskidu Niskiego kryją ponurą historię powiązaną z rozgrywającymi się tutaj bitwami w czasie I i II wojny światowej. Świadectwem tych tragicznych wydarzeń są rozsiane po całym regionie cmentarze, na których mieszają się napisy w językach polskim, niemieckim i rosyjskim. Niektóre z nich są niepozorne, a inne to architektoniczne perełki, które można napotkać nie tylko w miastach i wsiach, ale także w bardziej osobliwych miejscach: przy leśnych ścieżkach oraz na urokliwych górskich polanach.

OPUSZCZONE WSIE

Wysiedleni z terenów Beskidu Niskiego Łemkowie pozostawili po sobie liczne opuszczone wsie, których ślady są intrygującym akcentem na tutejszych szlakach. Wędrując lub jeżdżąc na rowerze można natknąć się na tajemnicze pozostałości budynków, zarośnięte piwnice czy zdziczałe drzewa i krzewy owocowe. Na tych niegdyś gęsto zaludnionych przez ludzi terenach dzisiaj niepodważalnie rządzi przyroda, a o dawnych mieszkańcach jedynie gdzieniegdzie przypominają informacyjne tablice.

fot. Wiktor Baron

Ciekawostki o regionie:

  • Najbardziej znaną opuszczoną wsią w Beskidzie Niskim jest Nieznajowa w dolinie Wisłoki, w której okresowo działa chatka studencka.
  • Na terenie Beskidu Niskiego można zwiedzać pieszo fantazyjne górskie formacje skalne. Do najsłynniejszych należą Kornuty oraz Diabli Kamień niedaleko Folusza.
  • W samym sercu Beskidu Niskiego usytuowany jest Magurski Park Narodowy, utworzony w 1995 r., którego symbolem jest orlik krzykliwy.
  • Beskid Niski, jak sama nazwa wskazuje, nie może poszczycić się wysokimi górami. Barierę 1000 metrów n.p.m. przekracza tylko szczyt Busov (1002 m n.p.m.) po słowackiej stronie tego masywu. Natomiast najwyższy szczyt po stronie polskiej to Lackowa ( 997 m n.p.m.).

fot. Wiktor Baron

Lubisz podróżowanie i aktywny wypoczynek?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Kalifornia dla aktywnych podróżników

Kalifornia to raj dla aktywnych turystów. Od górskich szlaków, przez krótkie szlaki trekkingowe, aż po niesamowite trasy spacerowe i rowerowe wzdłuż oceanicznych klifów i niezliczone możliwości uprawiania sportów wodnych ... To miejsce jest nierozłącznie powiązane ze sportowym stylem życia.

fot. Wiktor Baron

Tajemniczy i nieodkryty Beskid Niski

Przestronne polany, górskie rzeki, drewniane cerkwie oraz opuszczone, poukrywane w lasach wioski. Beskid Niski to jeden z najbardziej tajemniczych i nieodkrytych regionów Polski.

SUP - a co to takiego?

SUP - czyli Stand Up Paddleboarding - to stosunkowo nowy sport wodny, który intensywnie rozwija się w Polsce od około 3 lat. W tym roku zdobył wiele serc aktywnych podróżników! Wydaje się, że sportów wodnych jest już naprawdę dużo na rynku (wakeboard, flyboard, kitesurfing, windsurfing, narty wodne, kajaki, rafting i wiele innych), jednak okazuje się, że nowości wciąż przyciągają miłośników wody.