13 lipca 2019

SUP – a co to takiego?

SUP – czyli Stand Up Paddleboarding – to stosunkowo nowy sport wodny, który intensywnie rozwija się w Polsce od około 3 lat. W tym roku zdobył wiele serc aktywnych podróżników! Wydaje się, że sportów wodnych jest już naprawdę dużo na rynku (wakeboard, flyboard, kitesurfing, windsurfing, narty wodne, kajaki, rafting i wiele innych), jednak okazuje się, że nowości wciąż przyciągają miłośników wody.

Dlaczego więc SUP staje się tak popularny? Odpowiedź jest dość banalna, okazuje się że to sport, z którego chętnie korzystają osoby, które nie są mistrzami w pływaniu, lubią rekreacyjny, lekki i przyjemny wysiłek. Jeżeli więc nie przygotowywaliście się od wiosny z kondycją, nic nie szkodzi. To sport dla Was! Wystarczy złapać równowagę i mieć trochę siły w rękach. Mniej więcej tyle, co przy odkurzaniu. 😉

Kilka słów o historii SUP. Jeżeli sporty wodne to Hawaje! Stand Up Paddleboarding (paddle – wiosło) to pływanie na stojąco na desce i odpychanie się wiosłem. Ostatnio podczas wyprawy na Mazury widzieliśmy osoby pływające w ten sposób na kajakach. Było to co najmniej zaskakujące. Jednak okazuje się, że SUP ma swoje korzenie w pływaniu na kajaku stojąc i odpychając się wiosłem.

W skład sprzętu, na który składa się SUP wchodzą 3 elementy: deski, wiosła i i leash (linki do nogi). Dzisiaj jest już wiele wypożyczalni i szkół SUP w Polsce. Ale do tego wrócimy w kolejnych wpisach. Uprawiać SUP można niemal wszędzie. Każdy zbiornik wodny np. rzeka, jezioro, morze nadają się do tego sportu.

SUP nie jest kosztownym sportem. Można z powodzeniem tanio wypożyczać sprzęt, ale jeżeli wkręciliście się w tę dyscyplinę tak bardzo, że nie wyobrażacie sobie np. wakacji bez codziennego pływania to warto zainwestować we własną deskę i wiosło. Wybór jest duży, są różne kolory, rozmiary, z przeznaczeniem dla jednej lub więcej osób.

Z ciekawostek, deska do SUP może mieć inne zastosowania np. służy do uprawiania jogi na wodzie. Jednak zanim tego spróbujecie doradzamy zrobić próbę na basenie.

Pytanie do Was, czy chcielibyście spróbować SUP z adventoor.com?

Zapraszamy wszystkie firmy SUPowe w Polsce do wspólnej zabawy!

Sup to przyjemny sport dla każdego.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych dyscyplinach sportu?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

fot. Tomasz Michalski

Roztocze - kraina dziewiczej przyrody

Roztocze to kraina zachwycająca dziewiczą przyrodą. Ukryte w lasach jeziora i spokojne, malownicze rzeki pozwalają zapomnieć o zgiełku codzienności i oddychać pełną piersią.

"Od pierwszego nurkowania wiedziałam, że z tym sportem zwiążę się na dobre" – wywiad z Honoratą Kacprzak

Honorata Kacprzak zrezygnowała z dobrze płatnej pracy w korporacji i poświęciła swoje życie zawodowe nurkowaniu – swojej wieloletniej pasji. Jako zawodowy nurek (a dokładniej: SSI Extended Range Trimix Instructor #81594) osiągnęła wiele – i, jak twierdzi, nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym żałowałaby swojej decyzji o podążaniu za głosem serca. Przeczytajcie inspirujący wywiad z Honoratą!

Widok na Annapurnę w Himalajach

Blog pisany w podróży pozwala uchwycić prawdziwe emocje - wywiad

Swoje wpisy na bloga wrzucali z malezyjskiej dżungli, z namiotu na pustyni, spod chilijskich wulkanów czy z kazachskiej jurty. Doświadczenia podróżnicze Sabiny i Piotra – twórców bloga Podróże. Od czasu do czasu – są imponujące. Nam opowiadają o planowaniu, o przygodach podczas aktywnych wyjazdów i o tym, jak blogować w podróży.