20 września 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Slalom kajakowy – wyścig z czasem, z nurtem i pod prąd

Turystyka kajakowa jest coraz bardziej popularnym sposobem na aktywne spędzania czasu. Nasz kraj jest pełen malowniczych miejsc, w którym można organizować spływy, a firm oferujących wypożyczenie kajaków wciąż przybywa. Jednak kajakarstwo to również dyscyplina sportowa, która dzieli się na wiele konkurencji. Jedną z nich jest slalom kajakowy, który polega głównie na jak najszybszym pokonaniu nurtu rzeki, przepływając zgodnie z wyznaczoną przez bramki trasą. Ale czy jest to takie proste, jak się wydaje?

 

 

Kajakarstwo sportowe można podzielić na kilka kategorii: klasyczne, górskie, żeglarstwo kajakowe, kajak-polo. Kajakarstwo górskie zwane jest z angielskiego Whitewater Canoeing ze względu na pływanie po tzw. białej wodzie, czyli spienionej górskiej rzece. Wyróżnia się pięć konkurencji:

  • zjazd, czyli wyścig na wcześniej ustalonej trasie,
  • river running, który polega na spływie po górskiej rzece,
  • creeking, to spływ po wąskich strumieniach, które dodatkowo posiadają bardzo duży spadek,
  • freestyle, czyli wykonywanie przeróżnych akrobacji z kajakiem, które są ocenianie i punktowane przez sędziów,
  • slalom, w którym należy jak najszybciej pokonać trasę wyznaczoną bramkami.

Slalom kajakowy jest dosyć młodą dyscypliną, gdyż na igrzyskach olimpijskich pojawił się w 1972 roku w Monachium, a na stałe dopiero po 1992 roku i jest jedyną konkurencją z grupy kajakarstwa górskiego, która należy do dyscyplin olimpijskich. Zadaniem kajakarzy jest pokonanie wyznaczonego odcinka rzeki w jak najkrótszym czasie, zaliczając w prawidłowy sposób bramki. Jest to zwykle 18-25 bramek o kolorze zielonym lub czerwonym. Bramki zielone pokonuje się zgodnie z prądem rzeki, a bramki czerwone pod prąd. Slalom rozgrywa się w trzech rodzajach łodzi: kajaki jednoosobowe, kanadyjki jednoosobowe i dwuosobowe. Zasadnicza różnica pomiędzy kajakiem a kanadyjką jest taka, że w kanadyjce zawodnik klęczy, a nie siedzi, i ma do dyspozycji wiosło o jednym piórze, a nie dwóch, tak jak w przypadku kajaka. Dlatego też wyróżnia się kilka konkurencji: K1W, K1M, C1W, C1M, w których odpowiednio litera K oznacza kajak, C – kanadyjkę, a litery W i M wskazują na rywalizację kobiet i mężczyzn. Występuje też kategoria C2M, czyli wyścig męskich oraz mieszanych dwójek w kanadyjkach. Zasady slalomu kajakowego wydają się jasne i proste, jednak zaliczenie bramek w prawidłowy sposób znacząco utrudnia rwący prąd rzeki. Celem jest pokonanie trasy w jak najkrótszym czasie, a każde dotknięcie bramki powoduje dodanie do wyniku dwóch punktów karnych. Natomiast nieprawidłowe zaliczenie bramki skutkuje karą aż 50 punktów.

Obecnie na zgrupowaniu przed Mistrzostwami Świata w slalomie kajakowym w Rio przebywa ósemka reprezentantów Polski w składzie: Dariusz Popiela, Mateusz Polaczyk, Rafał Polaczyk, Michał Pasiut (K1M), Przemysław Nowak, Igor Sztuba (C1M), Natalia Pacierpnik, Klaudia Zwolińska (K1K) i Aleksandra Stach (C1K). „Tak, już jesteśmy na miejscu, rozpoczynając bezpośrednie przygotowanie do Mistrzostw Świata. Forma – myślę, że jest w porządku, trenujemy w innym klimacie, więc trzeba się trochę przyzwyczaić. Jest to ostatnia i najważniejsza impreza w tym roku. Moje nastawienie jest jak najbardziej pozytywne! Cieszę się z tych zawodów i liczę na dobry wynik” – opowiada Klaudia Zwolińska, która w sierpniu zdobyła złoty medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy U23 w Bratysławie.

Podobne nastawienie ma Dariusz Popiela, siedmiokrotny Mistrz Polski oraz zeszłoroczny wice Mistrzem Europy: „W Rio czuję się bardzo dobrze, korzystam z możliwości walki o swoje marzenia, które kiełkowały w za dużym kajaku z wielkim wiosłem w za dużym sprzęcie (kasku i kapoku) właśnie na imprezach dla młodzików i od tamtej pory żyje we mnie pasja i chęć pokonywania własnych słabości. Za kilka dni będzie ku temu świetna okazja”. Zawodnicy przez cały rok, tylko z krótkimi przerwami, uczestniczą w obozach oraz zawodach. Mistrzostwa Świata w Rio to ostatnie zawody w tym sezonie, dlatego trzymajmy kciuki za starty naszych reprezentantów!

Tymczasem niemal równolegle, bo w dniach 29-30 września, odbędzie się Turniej Nadziei Olimpijskich w Krakowie, oczywiście na torze kajakarstwa górskiego ośrodka Kolna. Na zawody zostali zaproszeni reprezentanci krajów zarówno z Europy, jak i z innych kontynentów. W tego typu zawodach swoje pierwsze kroki stawiał nasz Olimpijczyk z Pekinu Damian Popiela: „Będąc młodzikiem, juniorem, jest się jeszcze dużo słabszym niż w późniejszym okresie. Jednak te starty były bardzo cenne i uczyły od najmłodszych lat rywalizacji i pozwalały marzyć o wielkich wynikach. I tak z Olimpiady Młodzików dotarłem na prawdziwe Igrzyska w Pekinie i będę walczył o Tokio”.

Turniej Nadziei Olimpijskich to świetny sprawdzian oraz weryfikacja swoich umiejętności na tle zawodników z innych krajów. Rozegrane zostaną wszystkie konkurencje w kategoriach wiekowych U14, U16, U18 oraz U23. Pierwsze starty kajakarzy będzie można obejrzeć już od 8:30 w sobotę. Nie przegapcie ostatniej szansy na to, żeby zobaczyć, jak radzą sobie zawodnicy z całego świata w tej niezwykle widowiskowej dyscyplinie, jaką bez wątpienia jest slalom kajakowy!

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach sportowych?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady)

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady) Discussion Boards Gaming Individual Gaming Boards Star Wars (Videogames) Kate_is_great86 I'm perhaps not also likely to enter into the remainder of the game that…

Hidden Evils For Via the internet Enjoy By means of Sharmila Pundit

The bradenton area individuals webpage is about transmitting United states poker dwelling members accompanied by a number in dependable simply no down payment on line casinos who feature a lot of of the most useful absolutely no pay in added…

Mapping Division

Mapping Division Function specifics reveals the informatioin needed for different places plus populations important just for an accumulation communities, through health and wellness, training, constructing together with insurance. Towards down…