21 lutego 2019

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Skitouring dla początkujących – co musisz wiedzieć?

Bez wątpienia najpopularniejszymi sportami zimowymi są narciarstwo oraz snowboard, dlatego widok ogromnej ilości turystów na stokach podczas ferii zimowych już nikogo nie dziwi. Dla tych, którzy chcą się uniezależnić od korzystania z wyciągów, istnieje alternatywa, dzięki której można przemierzać długie szlaki, rozkoszować się pięknymi, górskimi panoramami, by na sam koniec wykonać zjazd trasą, gdzie żaden ratrak nie dociera. Mowa o skitouringu, który zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników turystyki górskiej oraz narciarstwa.

 

Skitouring to sport dla ludzi uwielbiających góry, zimę i niezależność.

Skitouring to, najprościej mówiąc, wycieczki górskie na nartach. Sport ten z roku na rok przyciąga coraz więcej sympatyków narciarstwa, jednakże nie jest to całkiem nowa aktywność. Od wieków narty służyły człowiekowi do przemieszczenia się podczas wędrówek czy polowań. Zwykłe deski przypięte do butów sprawdzały się świetnie na terenach płaskich. Jednak kiedy było trzeba podejść pod strome zbocze, pojawiał się problem. Oczywiście człowiek znalazł rozwiązanie, na które wpadł podczas obserwacji ułożenia sierści ssaków. Wtedy okazało się, że tarcie sierści foki powoduje największy opór, a dodatkowo włosie tego zwierzątka jest odporne na wodę. Pocięte na pasy skóry focze było przypinane do nart za pomocą troków i do tej pory są nieodłącznym elementem wyposażenia narciarzy skitourowych. Pomimo że od wielu lat skóra zwierząt nie jest już wykorzystywana do produkowania pasów, to nazwa „foki” pozostała, a sam skitouring jest czasem określany foczeniem 🙂

Dla kogo jest skitouring? Z pewnością dla osób uwielbiających zimę, góry i niezależność. Podczas wycieczek można przemierzyć spore odległości i odwiedzić miejsca, które są ogólnie niedostępne. Jednak by móc przemieszczać się i podziwiać piękne widoki, w sposób bezpieczny i komfortowy, niezbędne są podstawowe umiejętności narciarskie. Jest to sport, w którym łączy się techniki narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Dlatego mając za sobą pierwsze kroki na nartach, można dużo szybciej przyswoić sobie elementy skitouringu oraz wzbogacać swoje narciarskie doświadczenie. Zaleca się, żeby te pierwsze spotkania ze skitouringiem odbywały się w towarzystwie instruktora, który na pewno ułatwi naukę i poprawnie przygotuje do pierwszej wycieczki.

Kwestia sprzętu to oczywiście sprawa indywidualna. Wypożyczenie sprzętu skitourowego jest jak najbardziej możliwe i polecane dla osób początkujących. Jakie wyposażenie jest potrzebne, by wyruszyć na pierwszą turę?

  1. Narty skiturowe – pod względem lekkości i wytrzymałości podobne są do nart biegowych, natomiast kształtem przypominają narty zjazdowe.
  2. Wiązania skiturowe – to zaawansowane konstrukcje, które zarówno ułatwiają podchodzenie pod górę, nie blokując przy tym pięty, jak i stabilizują but podczas zjazdu, kiedy to pięty muszą być już zblokowane.
  3. Buty skiturowe – od nich również wymaga się uniwersalności, by zapewniły komfort w podejściu, jak i podczas zjazdu. Dlatego warto zwrócić uwagę, by podczas podchodzenia, kostka mogła się swobodnie poruszać w przód oraz w tył, natomiast podczas zjazdu but powinien mieć odpowiednią sztywność, która determinuje dobre sterowanie.
  4. Foki skiturowe – wspomniane już wcześniej pasy materiału, które odpowiednio zamontowane na spód nart, zapobiegają niekontrolowanemu zjazdu tyłem podczas podejścia.
  5. Harszle – inaczej noże lodowe. Są przydatne, kiedy foki nie są wystarczające, by kontynuować podejście na bardzo stromym zboczu lub wyślizganej trasie.
  6. Kije skiturowe – poruszanie się w górę na nartach nie byłoby możliwe bez kijów. Najważniejsze jest, aby kije byłe lekkie i sztywne, z możliwością regulacji długości.
  7. Kask skiturowy – tu oczywiście wchodzimy w kwestię bezpieczeństwa. Warto dobrać odpowiedni model, który uchroni głowę od rozległych obrażeń.
  8. Gogle narciarskie – gogle ochraniają nie tylko przed wiatrem i śniegiem, ale stanowią również barierę ochronną dla oczu.

Wymieniony sprzęt jest niezbędny podczas skitouringu, jednak wystarczający wyłącznie na łatwym terenie. Gdy w planach jest wyprawa na trudniejsze trasy, trzeba również wziąć pod uwagę ryzyko lawinowe oraz uzupełnić swój ekwipunek o raki, lawinowe ABC oraz plecak lawinowy.

Skitouring pozwala na eksplorowanie miejsc, do których większość narciarzy nie dociera.

Okazuje się, że polskie góry to jedne z lepszych miejsc na rozpoczęcie swojej przygody ze skitouringiem. Jakie rejony wybrać na pierwszy raz? Na początek dobre będą niskie góry, takie jak na przykład Beskid Śląski, Beskid Sądecki, Pieniny. Tamtejsze tereny są przyjemne do nauki podejścia, zwrotów oraz zjazdów na mniej stromych zboczach. Natomiast najwyższych umiejętności skitourowych w Polsce wymagają Tatry, ponieważ tam należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia lawin oraz posiadać umiejętność ich przewidywania, a także jazdy w bardzo stromym terenie.

Jak widać, polskie góry oferują mnóstwo szlaków, które można dopasować do poziomu swoich umiejętności i możliwości. Na wycieczce skiturowej na pewno odnajdzie się ciszę, spokój oraz przyjemność z jazdy na nartach z dala od zatłoczonych stoków. Samodzielne wejście pod górę bez użycia wyciągu daje niezwykłą satysfakcję, gwarantuje piękne krajobrazy, a na samym końcu emocjonujący zjazd po dziewiczym śniegu. To jak? Kiedy weźmiesz foki na narty i ruszysz na swoją pierwszą turę? 🙂

Uwielbiasz podróże i sport?

Jeśli tak, to koniecznie polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

fot. Tomasz Michalski

Roztocze - kraina dziewiczej przyrody

Roztocze to kraina zachwycająca dziewiczą przyrodą. Ukryte w lasach jeziora i spokojne, malownicze rzeki pozwalają zapomnieć o zgiełku codzienności i oddychać pełną piersią.

"Od pierwszego nurkowania wiedziałam, że z tym sportem zwiążę się na dobre" – wywiad z Honoratą Kacprzak

Honorata Kacprzak zrezygnowała z dobrze płatnej pracy w korporacji i poświęciła swoje życie zawodowe nurkowaniu – swojej wieloletniej pasji. Jako zawodowy nurek (a dokładniej: SSI Extended Range Trimix Instructor #81594) osiągnęła wiele – i, jak twierdzi, nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym żałowałaby swojej decyzji o podążaniu za głosem serca. Przeczytajcie inspirujący wywiad z Honoratą!

Widok na Annapurnę w Himalajach

Blog pisany w podróży pozwala uchwycić prawdziwe emocje - wywiad

Swoje wpisy na bloga wrzucali z malezyjskiej dżungli, z namiotu na pustyni, spod chilijskich wulkanów czy z kazachskiej jurty. Doświadczenia podróżnicze Sabiny i Piotra – twórców bloga Podróże. Od czasu do czasu – są imponujące. Nam opowiadają o planowaniu, o przygodach podczas aktywnych wyjazdów i o tym, jak blogować w podróży.