30 sierpnia 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Siatkówka plażowa – czyli outdoorowa wersja siatkówki

Siatkówki halowej nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Jest to jeden z popularniejszych sportów drużynowych w Polsce. Podstawowe umiejętności w siatkówce plażowej są takie same jak w siatkówce halowej. Pomimo podobnego przebiegu akcji i meczu, niektóre zasady oraz warunki gry są w siatkówce plażowej trochę inne.

 

 

fot. M.Chwajoł/ZIS

Siatkówka plażowa powstała najprawdopodobniej w 1915 roku na plaży Waikiki na Hawajach. Mecze rozgrywało się w zespołach sześcioosobowych, tak jak to ma miejsce w siatkówce halowej. Za miejsce narodzin nowoczesnej siatkówki plażowej, uważa się słoneczną Santa Monicę w Kalifornii, kiedy to niejaki Paul „Pablo” Johnson, oczekując na pojawienie się kompletu drużyn, zadecydował, że rozegrają mecz z udziałem tylko czterech obecnych już zawodników. Od tamtej pory liczba graczy została zredukowana, a siatkówka plażowa razem z surfowaniem stały się częścią kalifornijskiej kultury oraz godnym pozazdroszczenia stylem życia.

Popularność siatkówki plażowej w Stanach Zjednoczonych niezwykle wzrosła przyciągając sponsorów, kibiców oraz znane osoby. Swoich sił w tej dyscyplinie próbowali nawet muzycy z The Beatles, a John F. Kennedy był niegdyś widziany na jednym z meczów. Z biegiem lat liczba rozgrywanych międzynarodowych turniejów rosła, aż w końcu w 1996 roku siatkówka plażowa pojawiła się jako dyscyplina olimpijska na Igrzyskach w Atlancie.

Turniej siatkówki plażowej to wspaniałe widowisko! fot. M.Chwajoł/ZIS

Piłka siatkowa rozgrywana na piasku nazywana jest potocznie plażówką. Piłka do siatkówki plażowej wykonana z innego materiału niż piłka do siatkówki halowej oraz posiada niższe ciśnienie wewnątrz. Boisko do plażówki ma wymiary 16 x 8m i przedzielone jest siatką, która zawieszona jest na wysokości 2,24 m dla kobiet oraz 2,43 m w przypadku mężczyzn. W przypadku siatkówki halowej boisko jest większe, ma powierzchnię 81 m2, z czego wynika, że jeden zawodnik ma do pokrycia pole o powierzchni 13,5 m2, w przypadku siatkówki plażowej, gdzie liczba graczy ograniczona jest do dwóch, pole do pokrycia przez siatkarza jest niemal trzykrotnie większe i wynosi 32 m2! Dlatego zawodnicy plażowi dwoją się i troją w obronie piłki, wykonując dalekie wypady, co jest niezwykle efektowne. Nie tylko obrony, ale i zagrywki serwowane przez graczy robią wrażenie. Największą prędkość zagrywki zarejestrowano u zawodnika Rosji Igora Kolodinsky’ego i było to 114km/h!

Z uwagi na to, że siatkówka plażowa rozgrywana jest na zewnątrz, zawodnicy są mocno uzależnieni od warunków atmosferycznych takich jak świecące w oczy słońce czy zmieniający tor lotu piłki wiatr. W związku z tym, w każdym rozgrywanym do 21 punktów secie, następuje zmiana boisk po siedmiu punktowych akcjach. Wyjątkiem jest set zwany tie-breakiem, który jest rozgrywany w momencie remisu w setach 1-1, a zmiany boisk odbywają się co pięć punktów.

Warto wspomnieć, że siatkówka plażowa ma swój odpowiednik zimowy, czyli Snow Volley. Różni się w zasadzie tylko tym, że gra się na śniegu, w obuwiu piłkarskim, a sety rozgrywane są do 11 punktów.

Zawodnicy siatkówki plażowej mają ambitne wyzwania na boisku! fot. M.Chwajoł/ZIS

Granie na niestabilnym podłożu, jakim jest piasek, stwarza dość ciężkie warunki do szybkiego przemieszczania się i wysokich skoków, tak jak jest to możliwe na hali, jednak jest to dyscyplina bardziej bezpieczna dla stawów i kręgosłupa. Wysiłek związany z grą w siatkówkę plażową to świetny sposób na rozładowanie napięcia i odstresowanie, a także zwiększenie wydolności i zwinności. Naprawdę warto spróbować, zwłaszcza wtedy, kiedy spędza się urlop nad morzem, ale nie tylko.

Już niedługo na terenie Klubu Sportowego Wanda przy ul. Bulwarowej w Krakowie rozegrane zostaną Finały Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej kobiet i mężczyzn. W dniach 30 sierpnia – 2 września będzie można kibicować najlepszym polskim parom. Wśród par męskich zobaczymy zespoły reprezentujące Polskę na arenie międzynarodowej: Piotr Kantor/Bartosz Łosiak, Mariusz Prudel/Jakub Szałankiewicz czy Michał Bryl/Grzegorz Fijałek. Nie zabraknie też utytułowanych par polskich siatkarek takich jak Kinga Kołosińska/Katarzyna Kociołek, Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Gromadowska czy Magdalena Saad/Agata Wawrzyńczyk.

Atrakcyjność sportową tych zawodów podkreśla także jedna z uczestniczek turnieju Paula Słonecka, była siatkarka ekstraklasowej drużyny z Krakowa, która wystąpi w parze z Justyną Tylutki – „Atmosfera jest niepowtarzalna i to jedna z niewielu okazji do spotkania najlepszych siatkarzy i siatkarki plażowej w Polsce. Pierwszy raz będę brała udział w takim wydarzeniu, ale myślę, że będzie to niezapomniane przeżycie. Tym bardziej że gospodarzem tego turnieju jest tak piękne miasto, jakim jest Kraków” – mówi Paula Słonecka.

Do grona zawodniczek należy również niezwykle utytułowana siatkarka plażowa Monika Brzostek. Monika razem z Kingą Kołosińską są autorkami największych sukcesów w tej dyscyplinie w Polsce, mając na swoim koncie między innymi medale mistrzostw Polski, Europy i występ na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W tym składzie zdobyły złoto w obu dotychczasowych finałach plażówki w Krakowie, w 2014 i 2015 roku. W tegorocznej edycji Monika Brzostek wystąpi w parze z Anetą Kaczmarek. „Bardzo się cieszę, że MP znowu wracają po kilku latach do Krakowa. Mam stamtąd miłe wspomnienia, więc zapraszam wszystkich bardzo serdecznie! My, zawodnicy gwarantujemy olbrzymie emocje i dobrą zabawę”.

Polacy mogą pochwalić się wieloma sukcesami w siatkówce plażowej. Na zdjęciu m.in. utytułowane Monika Brzostek i Kinga Kołosińska. fot. M.Chwajoł/ZIS

Choćby dla tej atmosfery, w obliczu kończącego się okresu wakacyjnego, warto wybrać się na turniej finałowy w Krakowie. Organizator zapewnia dodatkowe atrakcje w postaci konkursów, a boisko, na którym będą rozgrywane zawody, znajduje się tuż obok basenu, z którego można bezpłatnie skorzystać przy okazji turnieju. Nie można przegapić takiej imprezy w Krakowie, po prostu musisz tam być!

Te zawody to obowiązkowa impreza tego lata! fot. M.Chwajoł/ZIS

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych sportowych wydarzeniach?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

To learn more, begin to see the for over Profit guide, or check out check out QuickenLoans.org.

To learn more, begin to see the for over Profit guide, or check out check out QuickenLoans.org. Rehabbed & eager is really a partnership that is public-private renovate houses in Detroit communities, increase occupancy and buying rates…

We left certainly one of my eyes watched and open as Alice, that has the greatest breasts of most of those, pulled Kira's head towards her upper body.

We left certainly one of my eyes watched and open as Alice, that has the greatest breasts of most of those, pulled Kira's head towards her upper body. We had been all experiencing these things that are new move at the same time, as well…

Online Play home Games

Over the internet on line casinos 've got looked after to present supporters any measure of fascinating advantages. Most people are frequently veryvisit this link nearly certainly thirstily longing for those obscurity regarding developing cash…