13 listopada 2019

Roztocze – kraina dziewiczej przyrody

Roztocze to kraina zachwycająca dziewiczą przyrodą. Ukryte w lasach jeziora i spokojne, malownicze rzeki pozwalają zapomnieć o zgiełku codzienności i oddychać pełną piersią.

fot. Tomasz Michalski

Atrakcje turystyczne w regionie:

ZAMOŚĆ

Zamość został założony w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym. Wzorowany na włoskim koncepcie „miasta idealnego” i zbudowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morando, Zamość jest nazywany „Perłą Renesansu”. Do czasów współczesnych Zamość zachował swój pierwotny układ oraz miejskie fortyfikacje oraz dużą liczbę budynków, łączących włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

ZWIERZYNIEC

Ta niewielka miejscowość była niegdyś letnią rezydencją rodziny Zamojskich, która przy swym dworze myśliwskim trzymała w zagrodzie m.in. jelenie, dziki i sarny (czemu zwierzyniec zawdzięcza swoją nazwę). Dziś najpiękniejszym miejscem w miasteczku jest staw, na którym mieści się wyspa z kościołem św. Nepomucena. Zwierzyniec leży w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego: tuż za granicami miasta rozpościerają się lasy, w których mieszczą się m.in. malowniczo położone Stawy Echo.

fot. Tomasz Michalski

SZUMY NA TANWI

W okolicach wsi Rezbiranty rzeka Tanew i jej dopływ, potok Jeleń, tworzą szczególnie interesujące zjawisko, objęte ochroną poprzez utworzenie rezerwatu „Nad Tanwią”. To tu, na progach skalnych tworzą się tzw. szumy (inaczej zwane szypotami) – niewielkie, na ogół kilkudziesięciocentymetrowe wodospady. Występują one w tym rejonie całymi seriami: na odcinku 400 metrów znajdują się tu aż 24 takie wodne kaskady.

SZLAKI PIESZE I ROWEROWE

Malownicze, pagórkowate tereny Roztocza są jednym z ciekawszych miejsc w Polsce na piesze wędrówki i rowerowe wyprawy. Na uwagę zasługuje Centralny Szlak Pieszy Roztocza, liczący 195 km i biegnący od Szastarki do przygranicznej miejscowości Horyniec-Zdrój. Z kolei dla wielbicieli rowerowego zwiedzania został utworzony Centralny Szlak Rowerowy Roztocza o długości 186 km i biegnący od Kraśnika do granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem.

fot. Tomasz Michalski

Ciekawostki o regionie:

  • Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski, który żyje w tym regionie niemal bez ingerencji człowieka.
  • W niewielkiej miejscowości Guciów można zwiedzać chałupę i stodołę z przełomu XIX wieku. Tamtejsza gospoda, zwana „kulinarnym skansenem”, oferuje proste, wiejskie jedzenie z tamtej epoki.
  • Na Roztoczu są dwa miejsca określane jako „Piekiełko”. Pierwszym z nich jest rezerwat geologiczny ze specyficznymi głazami (według legendy rozrzuconymi przez diabła), a drugim jest labirynt lessowych wąwozów pod Szczebrzeszynem.
  • W Zamościu znajduje się najstarsza polska apteka, która została założona w 1616 r.

fot. Tomasz Michalski

Lubisz podróżowanie i aktywny wypoczynek?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

fot. Tomasz Michalski

Roztocze - kraina dziewiczej przyrody

Roztocze to kraina zachwycająca dziewiczą przyrodą. Ukryte w lasach jeziora i spokojne, malownicze rzeki pozwalają zapomnieć o zgiełku codzienności i oddychać pełną piersią.

"Od pierwszego nurkowania wiedziałam, że z tym sportem zwiążę się na dobre" – wywiad z Honoratą Kacprzak

Honorata Kacprzak zrezygnowała z dobrze płatnej pracy w korporacji i poświęciła swoje życie zawodowe nurkowaniu – swojej wieloletniej pasji. Jako zawodowy nurek (a dokładniej: SSI Extended Range Trimix Instructor #81594) osiągnęła wiele – i, jak twierdzi, nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym żałowałaby swojej decyzji o podążaniu za głosem serca. Przeczytajcie inspirujący wywiad z Honoratą!

Widok na Annapurnę w Himalajach

Blog pisany w podróży pozwala uchwycić prawdziwe emocje - wywiad

Swoje wpisy na bloga wrzucali z malezyjskiej dżungli, z namiotu na pustyni, spod chilijskich wulkanów czy z kazachskiej jurty. Doświadczenia podróżnicze Sabiny i Piotra – twórców bloga Podróże. Od czasu do czasu – są imponujące. Nam opowiadają o planowaniu, o przygodach podczas aktywnych wyjazdów i o tym, jak blogować w podróży.