Roztocze – kraina dziewiczej przyrody
Atrakcje turystyczne w regionie:
ZAMOŚĆ
Zamość został założony w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym. Wzorowany na włoskim koncepcie „miasta idealnego” i zbudowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morando, Zamość jest nazywany „Perłą Renesansu”. Do czasów współczesnych Zamość zachował swój pierwotny układ oraz miejskie fortyfikacje oraz dużą liczbę budynków, łączących włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.
ZWIERZYNIEC
Ta niewielka miejscowość była niegdyś letnią rezydencją rodziny Zamojskich, która przy swym dworze myśliwskim trzymała w zagrodzie m.in. jelenie, dziki i sarny (czemu zwierzyniec zawdzięcza swoją nazwę). Dziś najpiękniejszym miejscem w miasteczku jest staw, na którym mieści się wyspa z kościołem św. Nepomucena. Zwierzyniec leży w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego: tuż za granicami miasta rozpościerają się lasy, w których mieszczą się m.in. malowniczo położone Stawy Echo.

fot. Tomasz Michalski
SZUMY NA TANWI
W okolicach wsi Rezbiranty rzeka Tanew i jej dopływ, potok Jeleń, tworzą szczególnie interesujące zjawisko, objęte ochroną poprzez utworzenie rezerwatu „Nad Tanwią”. To tu, na progach skalnych tworzą się tzw. szumy (inaczej zwane szypotami) – niewielkie, na ogół kilkudziesięciocentymetrowe wodospady. Występują one w tym rejonie całymi seriami: na odcinku 400 metrów znajdują się tu aż 24 takie wodne kaskady.
SZLAKI PIESZE I ROWEROWE
Malownicze, pagórkowate tereny Roztocza są jednym z ciekawszych miejsc w Polsce na piesze wędrówki i rowerowe wyprawy. Na uwagę zasługuje Centralny Szlak Pieszy Roztocza, liczący 195 km i biegnący od Szastarki do przygranicznej miejscowości Horyniec-Zdrój. Z kolei dla wielbicieli rowerowego zwiedzania został utworzony Centralny Szlak Rowerowy Roztocza o długości 186 km i biegnący od Kraśnika do granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem.

fot. Tomasz Michalski
Ciekawostki o regionie:
- Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski, który żyje w tym regionie niemal bez ingerencji człowieka.
- W niewielkiej miejscowości Guciów można zwiedzać chałupę i stodołę z przełomu XIX wieku. Tamtejsza gospoda, zwana „kulinarnym skansenem”, oferuje proste, wiejskie jedzenie z tamtej epoki.
- Na Roztoczu są dwa miejsca określane jako „Piekiełko”. Pierwszym z nich jest rezerwat geologiczny ze specyficznymi głazami (według legendy rozrzuconymi przez diabła), a drugim jest labirynt lessowych wąwozów pod Szczebrzeszynem.
- W Zamościu znajduje się najstarsza polska apteka, która została założona w 1616 r.

fot. Tomasz Michalski
Ostatnie artykuły