13 listopada 2019

Roztocze – kraina dziewiczej przyrody

Roztocze to kraina zachwycająca dziewiczą przyrodą. Ukryte w lasach jeziora i spokojne, malownicze rzeki pozwalają zapomnieć o zgiełku codzienności i oddychać pełną piersią.

fot. Tomasz Michalski

Atrakcje turystyczne w regionie:

ZAMOŚĆ

Zamość został założony w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym. Wzorowany na włoskim koncepcie „miasta idealnego” i zbudowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morando, Zamość jest nazywany „Perłą Renesansu”. Do czasów współczesnych Zamość zachował swój pierwotny układ oraz miejskie fortyfikacje oraz dużą liczbę budynków, łączących włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

ZWIERZYNIEC

Ta niewielka miejscowość była niegdyś letnią rezydencją rodziny Zamojskich, która przy swym dworze myśliwskim trzymała w zagrodzie m.in. jelenie, dziki i sarny (czemu zwierzyniec zawdzięcza swoją nazwę). Dziś najpiękniejszym miejscem w miasteczku jest staw, na którym mieści się wyspa z kościołem św. Nepomucena. Zwierzyniec leży w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego: tuż za granicami miasta rozpościerają się lasy, w których mieszczą się m.in. malowniczo położone Stawy Echo.

fot. Tomasz Michalski

SZUMY NA TANWI

W okolicach wsi Rezbiranty rzeka Tanew i jej dopływ, potok Jeleń, tworzą szczególnie interesujące zjawisko, objęte ochroną poprzez utworzenie rezerwatu „Nad Tanwią”. To tu, na progach skalnych tworzą się tzw. szumy (inaczej zwane szypotami) – niewielkie, na ogół kilkudziesięciocentymetrowe wodospady. Występują one w tym rejonie całymi seriami: na odcinku 400 metrów znajdują się tu aż 24 takie wodne kaskady.

SZLAKI PIESZE I ROWEROWE

Malownicze, pagórkowate tereny Roztocza są jednym z ciekawszych miejsc w Polsce na piesze wędrówki i rowerowe wyprawy. Na uwagę zasługuje Centralny Szlak Pieszy Roztocza, liczący 195 km i biegnący od Szastarki do przygranicznej miejscowości Horyniec-Zdrój. Z kolei dla wielbicieli rowerowego zwiedzania został utworzony Centralny Szlak Rowerowy Roztocza o długości 186 km i biegnący od Kraśnika do granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem.

fot. Tomasz Michalski

Ciekawostki o regionie:

  • Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski, który żyje w tym regionie niemal bez ingerencji człowieka.
  • W niewielkiej miejscowości Guciów można zwiedzać chałupę i stodołę z przełomu XIX wieku. Tamtejsza gospoda, zwana „kulinarnym skansenem”, oferuje proste, wiejskie jedzenie z tamtej epoki.
  • Na Roztoczu są dwa miejsca określane jako „Piekiełko”. Pierwszym z nich jest rezerwat geologiczny ze specyficznymi głazami (według legendy rozrzuconymi przez diabła), a drugim jest labirynt lessowych wąwozów pod Szczebrzeszynem.
  • W Zamościu znajduje się najstarsza polska apteka, która została założona w 1616 r.

fot. Tomasz Michalski

Lubisz podróżowanie i aktywny wypoczynek?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Or maybe you are just now producing your coaching dream genuine.

For winning an essay contest you've got to read different article start notions, search about them through the world wide web and you'll get innumerable ideas. This enlightening article supplies the answers to a few queries about essay writing…

On the list of forensic research universities in Indiana can enable you to receive the information to return up with a job that may be thrilling in a variety of approaches.

Custom composing with BestWritingService is a straightforward and interesting tactic. Our knowledgeable employees is loaded with composing gurus. You deserve to find the optimum high quality custom composing, along with top quality services…

Greatest Credit Cards to Build Credit

Greatest Credit Cards to Build CreditWith over a million credit cards in the United States, finding the best credit card to construct credit is an increasing concern. There are many facets to take into consideration while hunting for the ideal…