30 października 2019

Doświadczona finansistka i seryjny przedsiębiorca. Połączenie umysłu rozsądnego inwestora i duszy ciekawskiego dziecka. Posiada ogromną wiedzę często z dziedzin nieznanych zwykłym śmiertelnikom. W adventoor.com odpowiedzialna za strategię i finansowanie. Kocha morze, żeglowanie i nurkowanie. Niepoprawna optymistka.

Od pierwszego nurkowania wiedziałam, że z tym sportem zwiążę się na dobre – wywiad z Honoratą Kacprzak

Honorata Kacprzak zrezygnowała z dobrze płatnej pracy w korporacji i poświęciła swoje życie zawodowe nurkowaniu – swojej wieloletniej pasji. Jako zawodowy nurek (a dokładniej: SSI Extended Range Trimix Instructor #81594) osiągnęła wiele – i, jak twierdzi, nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym żałowałaby swojej decyzji o podążaniu za głosem serca. Przeczytajcie inspirujący wywiad z Honoratą!

 

 

Dorota Sierakowska: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z nurkowaniem? Dlaczego ten sport Cię zafascynował?

Honorata Kacprzak: Od dziecka miałam sporo wspólnego z wodą. Zaczęło się od pływania sportowego, przez ratownictwo wodne, żeglarstwo, kitesurfing, aż spróbowałam nurkowania w wieku 14 lat i się zakochałam. Wiedziałam, że to jest sport, z którym będę związania na długo. Mało tego, już na moim kursie podstawowym wiedziałam, że chce być instruktorem nurkowania!

To, co zafascynowało mnie w nurkowaniu, to nie tylko możliwość obcowania z przepięknymi zwierzętami, ale też możliwość totalnego odcięcia się od rzeczywistości. Nikt nigdzie nie pędzi, nic nie trzeba, jest cisza i spokój. To taka moja forma medytacji 🙂

DS: Jesteś jedną z tych osób, które umiejętnie przekuły swoją pasję w karierę. Jak wyglądała Twoja droga od hobbystycznego nurkowania do traktowania tego sportu jako sposobu na życie?

HK: Jak wspomniałam, od kiedy tylko zaczęłam nurkować, wiedziałam, że chcę przekuć moją pasję w pracę. Powoli, krok po kroku, przez wiele lat ku temu zmierzałam. Uczestniczyłam w kolejnych szkoleniach i każde wolne chwile (i środki finansowe!) wykorzystywałam na wyjazdy nurkowe i zdobywanie doświadczenia.

W 2012 roku otrzymałam uprawnienia instruktorskie, zaczęłam uczyć „po godzinach” regularnej pracy w korporacji. Jednak praca 15 godzin na dobę, połączona z weekendowymi wyjazdami szkoleniowymi, wykańczała mnie fizycznie. Musiałam podjąć decyzję, w którą stronę iść dalej.

Naturalnie mój wybór padł na nurkowanie. Pewnego dnia wstałam rano i zwyczajnie zwolniłam się z dobrze płatnej pracy w korporacji. Zostałam współwłaścicielem centrum nurkowego, w którym pracowałam, i tak zostało.

Nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym bym tej decyzji żałowała.

DS: Jakie możliwości profesjonalnego rozwoju mają nurkowie?

HK: Niestety nurkowanie w Polsce nadal uznawane jest za sport sezonowy. Na szczęście to się powoli zmienia. Ludzie coraz więcej podróżują i coraz częściej stać ich na oryginalne pasje.

Instruktor nurkowania w Polsce na pewno ma sporo mniejsze możliwości zarobkowe niż w kurortach zagranicznych w ciepłych krajach. Tu bardziej sprawdza się model instruktora nauczającego poza godzinami swojej regularnej pracy. Inną możliwością dla nurków, którzy chcą połączyć swoją pasję z zawodem, są kursy nurkowania komercyjnego czy choćby szkolenia z asystowania nurkom niepełnosprawnym.

Ciekawą możliwością dla nurków chcących żyć z nurkowania (ale niekoniecznie ze szkolenia) są organizacje eventów czy wyjazdów nurkowych, które w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne. Za granicą możliwości są znacznie większe ze względu na brak tak wyraźnej sezonowości sportu. W niektórych kurortach turystycznych w ciepłych krajach instruktorzy mają okazję nurkować po kilka razy dziennie ze swoimi klientami. Niezależnie, gdzie zdecydujemy się pracować i szkolić, ja zawsze wyznawałam zasadę (i to się sprawdziło), że jeśli kochasz to, co robisz, to robisz to najlepiej, a wówczas Twój biznes sam nakręca się Twoją pasją.

DS: Na jakie zarobki można liczyć, pracując w branży nurkowej?

To bardzo trudne pytanie, gdyż na zarobki instruktora nurkowania wpływa sporo czynników m.in. to gdzie, jak często szkoli, jakich kursów uczy, czy wyjeżdża z klientami czy nie, itp. Na pewno instruktor uczący jedynie po godzinach swojej regularnej pracy w Polsce nie może liczyć na spore zarobki umożliwiające mu utrzymanie się. Natomiast instruktor posiadający swoje centrum nurkowe, szkolący, organizujący imprezy dla firm, wyjazdy nurkowe w kraju i za granicę, posiadający sklep ze sprzętem może osiągać naprawdę niezłe wyniki – nawet po kilkadziesiąt tysięcy PLN miesięcznie.

Zarobki zagranicą tez zależą od destynacji. W mniejszych bazach są mniejsze, w dużych znanych „sieciówkach” można liczyć na spore zarobki oraz pokrycie kosztów mieszkania.

DS: Co lubisz w swojej pracy najbardziej? Jakie są największe zalety pracy powiązanej z nurkowaniem?

HK: Najbardziej w swojej pracy lubię częste podróże nurkowe! Możliwość odwiedzenia nowych miejsc nurkowych, a także ten uśmiech na twarzach moich kursantów i satysfakcję, że potrafię zarażać pasją.

DS: Wspomniałaś, że kariera powiązana z nurkowaniem daje ogromne możliwości podróżowania po całym świecie. Czy jest jakieś miejsce na świecie, które Cię zachwyciło najbardziej?

HK: Nigdy nie kończą się miejsca, w których można zanurkować. Choćby przeznaczyło się na to całe życie, to nie jesteśmy zobaczyć tych wszystkich pięknych nurkowisk. W końcu 70% naszej planety pokryte jest wodą!

Każde miejsce nurkowe jest inne, każde ma swój urok. Mało tego, nawet dwa nurkowania w tym samym miejscu mogą dać nam zupełnie różne doświadczenia i emocje ze względu na zmieniające się warunki.

Nurkowanie jest taką dziedziną sportu, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni wolą nurkować na rafach wśród zwierząt, inni na wrakach, jeszcze inni w kawernach czy w akwenach o ograniczonej widoczności.

Każde z tych miejsc ma swój urok i daje nam zupełnie inne doznania i doświadczenia. Dlatego też ciężko mi określić jedno ulubione miejsce nurkowe. Czasem lubię zanurkować płytko i wyciszyć się na przepięknej rafie, czasem potrzebuję uczucia satysfakcji po wykonaniu planu nurkowania dekompresyjnego, głębokiego, a czasem wolę entuzjastyczne spotkania ze zwierzętami. Wszystko dopasowane do nastroju w danym momencie.

DS: Jakie są z kolei największe wady i wyzwania, które wiążą się z Twoim zawodem?

HK: Każda praca, nawet ta wymarzona, ma jakieś wady. Praca instruktora nurkowania często kojarzona jest z częstymi wakacjami pod palmą. Jeśli chodzi o scenerię, to często jest to prawda – ale dla instruktora wyjazdy nurkowe zazwyczaj są dalekie od wakacji.

Instruktorzy ponoszą ogromną odpowiedzialność za ludzi, za bezpieczeństwo, za organizację. Na takich wyjazdach praca – chociaż przynosi sporo satysfakcji – trwa 24 godziny na dobę.

DS: Jakimi cechami charakteru powinien dysponować profesjonalny nurek lub instruktor nurkowania?

HK: Absolutnie nie ma żadnych wymagań co do konkretnych cech charakteru dla instruktora nurkowania. Na pewno musi kochać swoją pracę – a to, że każdy z nas jest inny i mamy różnorodne osobowości, sprawia, ze możemy znaleźć swój indywidualny styl nauczania i przyciągać klientów, którym właśnie taki styl odpowiada.

DS: Gdzie najlepiej uczyć się nurkowania, jeśli jest się całkowicie początkującym?

HK: Kursy podstawowe nurkowania składają się z trzech części: teorii, zajęć na basenie i nurkowań w prawdziwym akwenie. O ile część teoretyczno-basenową możemy zrobić w dowolnym mieście, nawet uczestnicząc w zajęciach po pracy, to nurkowania w prawdziwym akwenie możemy wykonać tylko w morzach, jeziorach czy kamieniołomach.

Na pewno przejrzystość, temperatura i bogactwo życia podwodnego w morzach za granicą stwarza komfortowe warunki do ukończenia takiego szkolenia. Natomiast trzeba mieć wówczas pewność, że nasze pierwsze nurkowanie po kursie w polskich wodach, gdzie widoczność jest znacznie gorsza, a woda zimniejsza, wykonamy również pod okiem instruktora, gdyż są to zupełnie inne warunki niż te, w których się uczyliśmy. I odwrotnie, gdy ukończymy kurs w Polsce, na wakacjach w ciepłych krajach, gdzie występują prądy, pływy i falowanie, warto na początku nurkować pod okiem instruktora.

Najłatwiej jest wyszukać centrum nurkowe najbliżej Ciebie i tam zasięgnąć wszystkich niezbędnych informacji i ustalić szczegóły naszego szkolenia. Można to zrobić m.in. na tej stronie SSI.

DS: Jak długo trzeba uczyć się nurkowania, aby czuć się w miarę pewnie pod wodą?

HK: Każdy z nas ma trochę inne predyspozycje do nauki nurkowania. Jedni już na pierwszych zajęciach basenowych czują się bardzo pewni siebie i świetnie sobie radzą, inni potrzebują jeszcze sporo nurkowań po szkoleniu podstawowym, żeby czuć się bezpiecznie i pewnie.

Należy pamiętać, że szkolenie podstawowe wyposaża nas tylko w podstawowe umiejętności nurkowe. Jeśli chcemy naprawdę czuć się bezpiecznie i pewnie pod wodą, nigdy nie powinniśmy przestawać się uczyć. Przykładem może być szkolenie na nurka ratownika, które moim zdaniem powinno być obowiązkowe dla wszystkich certyfikowanych pasjonatów nurkowania.

DS: Jakie są Twoje nurkowe marzenia?

HK: Nurkowych marzeń mam tyle, że miejsca w tym wywiadzie by nie starczyło. Chciałabym „obnurkować” cały świat, ale to już wiemy – jest niemożliwe 🙂 Na pewno, chciałabym mieć możliwość częstszych spotkań z rekinami, zanurkować na wyspach Socorro i Galapagos.

Chciałabym też oczywiście, żeby wszyscy na świecie mieli możliwość spróbowania tego sportu – żeby nigdy nie musieli żałować, że tego nie zrobili. To naprawdę fantastyczna metoda medytacji, ale tez sposób na poznawanie 70% naszej planety!

Chcesz otrzymywać informacje o wywiadach z inspirującymi podróżnikami i sportowcami?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

fot. Tomasz Michalski

Roztocze - kraina dziewiczej przyrody

Roztocze to kraina zachwycająca dziewiczą przyrodą. Ukryte w lasach jeziora i spokojne, malownicze rzeki pozwalają zapomnieć o zgiełku codzienności i oddychać pełną piersią.

"Od pierwszego nurkowania wiedziałam, że z tym sportem zwiążę się na dobre" – wywiad z Honoratą Kacprzak

Honorata Kacprzak zrezygnowała z dobrze płatnej pracy w korporacji i poświęciła swoje życie zawodowe nurkowaniu – swojej wieloletniej pasji. Jako zawodowy nurek (a dokładniej: SSI Extended Range Trimix Instructor #81594) osiągnęła wiele – i, jak twierdzi, nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym żałowałaby swojej decyzji o podążaniu za głosem serca. Przeczytajcie inspirujący wywiad z Honoratą!

Widok na Annapurnę w Himalajach

Blog pisany w podróży pozwala uchwycić prawdziwe emocje - wywiad

Swoje wpisy na bloga wrzucali z malezyjskiej dżungli, z namiotu na pustyni, spod chilijskich wulkanów czy z kazachskiej jurty. Doświadczenia podróżnicze Sabiny i Piotra – twórców bloga Podróże. Od czasu do czasu – są imponujące. Nam opowiadają o planowaniu, o przygodach podczas aktywnych wyjazdów i o tym, jak blogować w podróży.