30 października 2019

Doświadczona finansistka i seryjny przedsiębiorca. Połączenie umysłu rozsądnego inwestora i duszy ciekawskiego dziecka. Posiada ogromną wiedzę często z dziedzin nieznanych zwykłym śmiertelnikom. W adventoor.com odpowiedzialna za strategię i finansowanie. Kocha morze, żeglowanie i nurkowanie. Niepoprawna optymistka.

Od pierwszego nurkowania wiedziałam, że z tym sportem zwiążę się na dobre – wywiad z Honoratą Kacprzak

Honorata Kacprzak zrezygnowała z dobrze płatnej pracy w korporacji i poświęciła swoje życie zawodowe nurkowaniu – swojej wieloletniej pasji. Jako zawodowy nurek (a dokładniej: SSI Extended Range Trimix Instructor #81594) osiągnęła wiele – i, jak twierdzi, nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym żałowałaby swojej decyzji o podążaniu za głosem serca. Przeczytajcie inspirujący wywiad z Honoratą!

 

 

Dorota Sierakowska: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z nurkowaniem? Dlaczego ten sport Cię zafascynował?

Honorata Kacprzak: Od dziecka miałam sporo wspólnego z wodą. Zaczęło się od pływania sportowego, przez ratownictwo wodne, żeglarstwo, kitesurfing, aż spróbowałam nurkowania w wieku 14 lat i się zakochałam. Wiedziałam, że to jest sport, z którym będę związania na długo. Mało tego, już na moim kursie podstawowym wiedziałam, że chce być instruktorem nurkowania!

To, co zafascynowało mnie w nurkowaniu, to nie tylko możliwość obcowania z przepięknymi zwierzętami, ale też możliwość totalnego odcięcia się od rzeczywistości. Nikt nigdzie nie pędzi, nic nie trzeba, jest cisza i spokój. To taka moja forma medytacji 🙂

DS: Jesteś jedną z tych osób, które umiejętnie przekuły swoją pasję w karierę. Jak wyglądała Twoja droga od hobbystycznego nurkowania do traktowania tego sportu jako sposobu na życie?

HK: Jak wspomniałam, od kiedy tylko zaczęłam nurkować, wiedziałam, że chcę przekuć moją pasję w pracę. Powoli, krok po kroku, przez wiele lat ku temu zmierzałam. Uczestniczyłam w kolejnych szkoleniach i każde wolne chwile (i środki finansowe!) wykorzystywałam na wyjazdy nurkowe i zdobywanie doświadczenia.

W 2012 roku otrzymałam uprawnienia instruktorskie, zaczęłam uczyć „po godzinach” regularnej pracy w korporacji. Jednak praca 15 godzin na dobę, połączona z weekendowymi wyjazdami szkoleniowymi, wykańczała mnie fizycznie. Musiałam podjąć decyzję, w którą stronę iść dalej.

Naturalnie mój wybór padł na nurkowanie. Pewnego dnia wstałam rano i zwyczajnie zwolniłam się z dobrze płatnej pracy w korporacji. Zostałam współwłaścicielem centrum nurkowego, w którym pracowałam, i tak zostało.

Nie było dotychczas ani jednego dnia, w którym bym tej decyzji żałowała.

DS: Jakie możliwości profesjonalnego rozwoju mają nurkowie?

HK: Niestety nurkowanie w Polsce nadal uznawane jest za sport sezonowy. Na szczęście to się powoli zmienia. Ludzie coraz więcej podróżują i coraz częściej stać ich na oryginalne pasje.

Instruktor nurkowania w Polsce na pewno ma sporo mniejsze możliwości zarobkowe niż w kurortach zagranicznych w ciepłych krajach. Tu bardziej sprawdza się model instruktora nauczającego poza godzinami swojej regularnej pracy. Inną możliwością dla nurków, którzy chcą połączyć swoją pasję z zawodem, są kursy nurkowania komercyjnego czy choćby szkolenia z asystowania nurkom niepełnosprawnym.

Ciekawą możliwością dla nurków chcących żyć z nurkowania (ale niekoniecznie ze szkolenia) są organizacje eventów czy wyjazdów nurkowych, które w naszym kraju stają się coraz bardziej popularne. Za granicą możliwości są znacznie większe ze względu na brak tak wyraźnej sezonowości sportu. W niektórych kurortach turystycznych w ciepłych krajach instruktorzy mają okazję nurkować po kilka razy dziennie ze swoimi klientami. Niezależnie, gdzie zdecydujemy się pracować i szkolić, ja zawsze wyznawałam zasadę (i to się sprawdziło), że jeśli kochasz to, co robisz, to robisz to najlepiej, a wówczas Twój biznes sam nakręca się Twoją pasją.

DS: Na jakie zarobki można liczyć, pracując w branży nurkowej?

To bardzo trudne pytanie, gdyż na zarobki instruktora nurkowania wpływa sporo czynników m.in. to gdzie, jak często szkoli, jakich kursów uczy, czy wyjeżdża z klientami czy nie, itp. Na pewno instruktor uczący jedynie po godzinach swojej regularnej pracy w Polsce nie może liczyć na spore zarobki umożliwiające mu utrzymanie się. Natomiast instruktor posiadający swoje centrum nurkowe, szkolący, organizujący imprezy dla firm, wyjazdy nurkowe w kraju i za granicę, posiadający sklep ze sprzętem może osiągać naprawdę niezłe wyniki – nawet po kilkadziesiąt tysięcy PLN miesięcznie.

Zarobki zagranicą tez zależą od destynacji. W mniejszych bazach są mniejsze, w dużych znanych „sieciówkach” można liczyć na spore zarobki oraz pokrycie kosztów mieszkania.

DS: Co lubisz w swojej pracy najbardziej? Jakie są największe zalety pracy powiązanej z nurkowaniem?

HK: Najbardziej w swojej pracy lubię częste podróże nurkowe! Możliwość odwiedzenia nowych miejsc nurkowych, a także ten uśmiech na twarzach moich kursantów i satysfakcję, że potrafię zarażać pasją.

DS: Wspomniałaś, że kariera powiązana z nurkowaniem daje ogromne możliwości podróżowania po całym świecie. Czy jest jakieś miejsce na świecie, które Cię zachwyciło najbardziej?

HK: Nigdy nie kończą się miejsca, w których można zanurkować. Choćby przeznaczyło się na to całe życie, to nie jesteśmy zobaczyć tych wszystkich pięknych nurkowisk. W końcu 70% naszej planety pokryte jest wodą!

Każde miejsce nurkowe jest inne, każde ma swój urok. Mało tego, nawet dwa nurkowania w tym samym miejscu mogą dać nam zupełnie różne doświadczenia i emocje ze względu na zmieniające się warunki.

Nurkowanie jest taką dziedziną sportu, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni wolą nurkować na rafach wśród zwierząt, inni na wrakach, jeszcze inni w kawernach czy w akwenach o ograniczonej widoczności.

Każde z tych miejsc ma swój urok i daje nam zupełnie inne doznania i doświadczenia. Dlatego też ciężko mi określić jedno ulubione miejsce nurkowe. Czasem lubię zanurkować płytko i wyciszyć się na przepięknej rafie, czasem potrzebuję uczucia satysfakcji po wykonaniu planu nurkowania dekompresyjnego, głębokiego, a czasem wolę entuzjastyczne spotkania ze zwierzętami. Wszystko dopasowane do nastroju w danym momencie.

DS: Jakie są z kolei największe wady i wyzwania, które wiążą się z Twoim zawodem?

HK: Każda praca, nawet ta wymarzona, ma jakieś wady. Praca instruktora nurkowania często kojarzona jest z częstymi wakacjami pod palmą. Jeśli chodzi o scenerię, to często jest to prawda – ale dla instruktora wyjazdy nurkowe zazwyczaj są dalekie od wakacji.

Instruktorzy ponoszą ogromną odpowiedzialność za ludzi, za bezpieczeństwo, za organizację. Na takich wyjazdach praca – chociaż przynosi sporo satysfakcji – trwa 24 godziny na dobę.

DS: Jakimi cechami charakteru powinien dysponować profesjonalny nurek lub instruktor nurkowania?

HK: Absolutnie nie ma żadnych wymagań co do konkretnych cech charakteru dla instruktora nurkowania. Na pewno musi kochać swoją pracę – a to, że każdy z nas jest inny i mamy różnorodne osobowości, sprawia, ze możemy znaleźć swój indywidualny styl nauczania i przyciągać klientów, którym właśnie taki styl odpowiada.

DS: Gdzie najlepiej uczyć się nurkowania, jeśli jest się całkowicie początkującym?

HK: Kursy podstawowe nurkowania składają się z trzech części: teorii, zajęć na basenie i nurkowań w prawdziwym akwenie. O ile część teoretyczno-basenową możemy zrobić w dowolnym mieście, nawet uczestnicząc w zajęciach po pracy, to nurkowania w prawdziwym akwenie możemy wykonać tylko w morzach, jeziorach czy kamieniołomach.

Na pewno przejrzystość, temperatura i bogactwo życia podwodnego w morzach za granicą stwarza komfortowe warunki do ukończenia takiego szkolenia. Natomiast trzeba mieć wówczas pewność, że nasze pierwsze nurkowanie po kursie w polskich wodach, gdzie widoczność jest znacznie gorsza, a woda zimniejsza, wykonamy również pod okiem instruktora, gdyż są to zupełnie inne warunki niż te, w których się uczyliśmy. I odwrotnie, gdy ukończymy kurs w Polsce, na wakacjach w ciepłych krajach, gdzie występują prądy, pływy i falowanie, warto na początku nurkować pod okiem instruktora.

Najłatwiej jest wyszukać centrum nurkowe najbliżej Ciebie i tam zasięgnąć wszystkich niezbędnych informacji i ustalić szczegóły naszego szkolenia. Można to zrobić m.in. na tej stronie SSI.

DS: Jak długo trzeba uczyć się nurkowania, aby czuć się w miarę pewnie pod wodą?

HK: Każdy z nas ma trochę inne predyspozycje do nauki nurkowania. Jedni już na pierwszych zajęciach basenowych czują się bardzo pewni siebie i świetnie sobie radzą, inni potrzebują jeszcze sporo nurkowań po szkoleniu podstawowym, żeby czuć się bezpiecznie i pewnie.

Należy pamiętać, że szkolenie podstawowe wyposaża nas tylko w podstawowe umiejętności nurkowe. Jeśli chcemy naprawdę czuć się bezpiecznie i pewnie pod wodą, nigdy nie powinniśmy przestawać się uczyć. Przykładem może być szkolenie na nurka ratownika, które moim zdaniem powinno być obowiązkowe dla wszystkich certyfikowanych pasjonatów nurkowania.

DS: Jakie są Twoje nurkowe marzenia?

HK: Nurkowych marzeń mam tyle, że miejsca w tym wywiadzie by nie starczyło. Chciałabym „obnurkować” cały świat, ale to już wiemy – jest niemożliwe 🙂 Na pewno, chciałabym mieć możliwość częstszych spotkań z rekinami, zanurkować na wyspach Socorro i Galapagos.

Chciałabym też oczywiście, żeby wszyscy na świecie mieli możliwość spróbowania tego sportu – żeby nigdy nie musieli żałować, że tego nie zrobili. To naprawdę fantastyczna metoda medytacji, ale tez sposób na poznawanie 70% naszej planety!

Chcesz otrzymywać informacje o wywiadach z inspirującymi podróżnikami i sportowcami?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

To learn more, begin to see the for over Profit guide, or check out check out QuickenLoans.org.

To learn more, begin to see the for over Profit guide, or check out check out QuickenLoans.org. Rehabbed & eager is really a partnership that is public-private renovate houses in Detroit communities, increase occupancy and buying rates…

We left certainly one of my eyes watched and open as Alice, that has the greatest breasts of most of those, pulled Kira's head towards her upper body.

We left certainly one of my eyes watched and open as Alice, that has the greatest breasts of most of those, pulled Kira's head towards her upper body. We had been all experiencing these things that are new move at the same time, as well…

Online Play home Games

Over the internet on line casinos 've got looked after to present supporters any measure of fascinating advantages. Most people are frequently veryvisit this link nearly certainly thirstily longing for those obscurity regarding developing cash…