4 września 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Jazda konna – aktywność dla ducha i dla ciała

Jazda konna zazwyczaj kojarzona była ze sportem, w którym uczestniczenie przysługuje wyłącznie elitom. Tymczasem wydaje się, że zostało to już trochę odczarowane. Uprawianie sportów jeździeckich nie należy do tanich, ale już sama godzinna przejażdżka jest w zasięgu niemal każdej kieszeni, a wrażenia i korzyści ze spotkania z końmi są bezcenne.

 

 

Obcowanie z końmi to niesamowite uczucie!

Pierwsze historyczne ślady oswojenia konia przez człowieka sięgają ponad 2 tysięcy lat przed naszą erą. Od tamtego czasu konie towarzyszą ludziom w różnych dziedzinach życia, gdyż należą do tej grupy zwierząt, które po odpowiednim przeszkoleniu są niezwykle pomocne np. w pracy policjanta na patrolu czy przy zaganianiu zwierząt stadnych na ranczu. Powstała nawet cała dyscyplina sportowa – jeździectwo, które obejmuje sporty konne: od ujeżdżania, przez skoki przez przeszkody, aż po rajdy konne.

Konie odgrywają również dużą rolę w terapii niepełnosprawnych. Hipoterapia to nowoczesna rehabilitacji ruchowej odbywająca się w towarzystwie konia. Ale konie mają dobry wpływ nie tylko na osoby niepełnosprawne ruchowo czy umysłowo. Rozwinięcie umysłowe konia jest mniej więcej na poziomie czteroletniego dziecka, pomimo tego koń staje się naszym nauczycielem. Emocjonalność, szczerość, potrzeba poczucia bezpieczeństwa, pragnienie zabawy i wiele innych to cechy ludzkie, które często można zauważyć w zachowaniu koni. „Samo przebywanie wśród koni uczy nas odpowiedniego zachowania, poprawnych reakcji. Wzmacnia poczucie samodzielności, odpowiedzialności i niezależności. Jazda konna uczy pokory, spokoju, ale i konsekwencji. Można powiedzieć, że jazda konna kształtuje nasz charakter, a przy tym angażuje nasze całe ciało” – mówi instruktorka Gabriela Gąsior ze stadniny koni Siedlisko Janczar koło Rzeszowa.

Jazdy konnej można uczyć się w każdym wieku.

Jazda konna przyciąga coraz więcej pasjonatów, a zawody jeździeckie odbywają się w obszernym gronie zarówno uczestników, jak i obserwatorów. Jednak chyba największą przyjemność sprawia przebywanie z koniem oraz jazda na nim, co możliwe jest już w bardzo młodym wieku. „Przygodę z końmi mogą rozpocząć dzieci w wieku 3 lat. Nie wiążę się to jeszcze z nauką jazdy konnej, ale pomaga od najmłodszych lat oswoić i zapoznać się z koniem co na pewno zaowocuje w późniejszych latach na korzyść jeźdźca. Właśnie dla tych najmłodszych nasz ośrodek oferuje oprowadzanie na kucyku jako wstęp do jazdy konnej. Podstawowym warunkiem do spełnienia, aby rozpocząć naukę jazdy konnej, jest emocjonalna dojrzałość dziecka do wykonywania poleceń instruktora. Naukę rozpoczynamy od lekcji na lonży, dziecko uczy się podążania ciała za ruchem konia, będąc w ciągłej równowadze dodatkowo wykorzystywane jest wiele rozmaitych ćwiczeń rozwijających sprawność dziecka” – opowiada instruktorka Gabriela.

Przygodę z jazdą konną zaczyna się od niezobowiązującej przejażdżki pod okiem instruktora. Oczywiście można pójść krok dalej i kształtować umiejętności techniki jazdy, a potem może nawet startować w zawodach jeździeckich. Treningi jeździeckie są bardzo różnorodne i znacznie poprawiają ogólną sprawność fizyczną. Przy odpowiednim zaangażowaniu i systematyczności bardzo szybko można zauważyć progres. „Na końskim grzbiecie nie wystarczy tylko siedzieć, przede wszystkim jest to praca całego ciała. Gdy chcemy ruszyć koniem, musimy uaktywnić naszą muskulaturę, oddziałujemy ciężarem naszego ciała oraz konkretnymi partiami mięśni. Wszystko to powoduje, że nasze sygnały są czytelne dla konia. Aby wzmocnić mięśnie posturalne, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, jeźdźcy korzystają z zajęć takich jak pilates, ćwiczenia na bosu, fitball. Ciało powinno być w kontrolowany sposób rozluźnione, dlatego warto również korzystać z zajęć stretchingu i jogi” – tłumaczy instruktorka.

Chęć posiadania własnego konia jest marzeniem wielu pasjonatów tych zwierząt. Niestety wiąże się to z dużymi kosztami oraz odpowiedzialnością. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest korzystanie z ośrodków i szkółek jeździeckich, które udostępniają konie nie tylko do jazdy, treningów, ale również do startów w zawodach. Do takich ośrodków bez wątpienia należy prężnie działająca Stadnina Koni Siedlisko Janczar w Pstrągowej pod Rzeszowem. „W naszym ośrodku na pierwszym miejscu stawiamy dobro konia. Uważam, że to powinno być priorytetem każdego ośrodka jeździeckiego. Zdrowe, zadbane i dobrze przygotowane konie do jazdy to podstawa każdego dobrze prosperującego ośrodka. W zależności od umiejętności jeźdźca dobieramy odpowiedniego konia, stawiamy na miłą atmosferę i staramy się zarażać miłością do naszych wierzchowców. Jazdy konne prowadzą wykwalifikowani instruktorzy z dużym doświadczeniem i zapałem do pracy. W naszym ośrodku uczymy nie tylko jeździć konno, ale także wszystkich czynności przy koniu, które jeździec powinien posiąść tj. czyszczenie, siodłanie, lonżowanie”.

Konie to inteligentne zwierzęta, które potrafią wiele nauczyć.

Koń jest wspaniałym nauczycielem, praca z nim to przede wszystkim praca z samym sobą. Konie uczą nas podejmowania decyzji i konsekwentnego dążenia do celu. To właśnie dzięki nim możemy poznać wartość gestów i mimiki. Uczą nas pokory, spokoju, cierpliwości, a co najważniejsze, że agresja i wymuszenie nie jest drogą do sukcesu, cel osiągniemy tylko dzięki współpracy i partnerstwu” opowiada Gabriela Gąsior. To piękne podsumowanie tego, co czeka cię w momencie, gdy zdecydujesz się na pierwsze spotkanie z koniem. Nie zwlekaj i doświadcz tego wszystko na własnej skórze.

Chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady)

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady) Discussion Boards Gaming Individual Gaming Boards Star Wars (Videogames) Kate_is_great86 I'm perhaps not also likely to enter into the remainder of the game that…

Hidden Evils For Via the internet Enjoy By means of Sharmila Pundit

The bradenton area individuals webpage is about transmitting United states poker dwelling members accompanied by a number in dependable simply no down payment on line casinos who feature a lot of of the most useful absolutely no pay in added…

Mapping Division

Mapping Division Function specifics reveals the informatioin needed for different places plus populations important just for an accumulation communities, through health and wellness, training, constructing together with insurance. Towards down…