22 sierpnia 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Jak zacząć nurkować?

Nurkowanie daje możliwość przeniesienia się do innego świata. Stajesz się częścią podwodnego życia, zbliżasz do natury i czujesz wolność, spokój, a czas biegnie jakby wolniej. O tym, jak zweryfikować czy nurkowanie jest przeznaczone dla ciebie, dlaczego warto zacząć nurkować oraz w jakich pięknych miejscach możliwe jest zwiedzanie podwodnego świata, opowiem na przykładzie właściciela szkoły nurkowej Just Dive w Krakowie – Marcina Mierzejewskiego.

 

 

Just Dive

Dryfując po tafli jeziora czy morza, jesteśmy w stanie zobaczyć jedynie ułamek istniejącego tam życia. Pływanie z maską i fajką na powierzchni wody to pierwszy krok, żeby zweryfikować, czy interesuje cię podwodne życie. „Chciałem schodzić co raz to głębiej pod wodę i spędzać tam możliwie jak najwięcej czasu. Można powiedzieć, że błękit wody mnie pochłonął”– mówi Marcin. I tak faktycznie jest: stajesz się ciekawy tego, co ukryte jest głębiej. Chcesz być cichym obserwatorem spektaklu, w którym podwodne stworzenia odgrywają główną rolę w scenerii pięknych, kolorowych raf. Eksplorowanie wraków zalegających na dnie dostarcza równie niesamowitych wrażeń. Ale nurkowanie na jednych wdechu, nie daje wystarczająco czasu, by się delektować tymi widokami. Dlatego warto zapisać się na kurs nurkowania, na którym nauczysz się korzystać ze sprzętu nurkowego i który umożliwi ci schodzenie pod wodę na dłużej niż jeden oddech.

Nurkowanie to czysta przyjemność, na którą decydują się miliony osób na świecie!

Jeśli jeszcze nie jesteś do końca przekonany, że nurkowanie jest dla ciebie, albo zwyczajnie się boisz, to możesz skorzystać z tzw. nurkowania INTRO. Jest to wprowadzenie do podwodnego świata, gdzie pod opieką instruktora, będziesz miał możliwość przekonania się, jak to jest oddychać pod wodą. Takie zajęcia nie zajmują dużo czasu. W ciągu 1,5 godziny weźmiesz udział w krótkim wykładzie teoretycznym oraz części praktycznej, czyli nurkowaniu na płytkiej stronie basenu. Tym samym zaliczysz swoje pierwsze nurkowanie basenowe, które obejmuje podstawowy kurs Open Water Diver (OWD).

OWD jest to szkolenie najczęściej przeprowadzane. „Jest to kurs, który otwiera przed naszymi klientami możliwość do samodzielnego eksplorowania podwodnego świata. Doświadczenie podpowiada mi, że jest to najbardziej popularny kurs nurkowy, nie tylko w naszej szkole nurkowania, ale także w innych centrach nurkowych. Oczywiście jest duża część kursantów, którzy kontynuują edukację i szkolą się na wyższe stopnie nurkowe, ale są i tacy, którzy zaprzestają swoją edukację na kursie podstawowym” – opowiada Marcin. Kurs OWD kończy się uzyskaniem certyfikatu wydanego przez PADI, uznawany na całym świeci, który nie tylko podnosi umiejętności nurkowe, ale także uprawnia do przeprowadzania samodzielnych nurkowań na wodach otwartych.

Podwodny świat jest pasjonujący!

W celu dalszego rozwoju swoich kwalifikacji można podejść do kolejnego kursu, w celu uzyskania certyfikatu Advanced Open Water Diver. Z kolei AOWD jest jednym z wymagań wstępnych do przystąpienia do kursów na Divemastera, czyli pierwszego zawodowego stopnia nurkowego. Możliwości rozwoju jest więc sporo. Marcin Mierzejewski posiada prestiżowy tytuł Instruktora Nurkowania – Master Scuba Diver Trainer. „W federacji PADI, pod patronatem której prowadzę kursy nurkowania, jest to stopień, dzięki któremu mogę uczyć różnych specjalizacji nurkowych. W chwili obecnej mam uprawnienia, aby szkolić nurków między innymi w nurkowaniu głębokim, nocnym, wrakowym, nawigacyjnym, ze wzbogaconym powietrzem NITROX, suchych skafandrach, a także od niedawna ze skuterem podwodnym”.

Nurkowanie nocą wydaje się trochę przerażające, natomiast bez względu czy nurkuje się w kamieniołomie, takim jak Zakrzówek w Krakowie, czy w morzu lub oceanie, to zawsze zobaczy się coś innego niż za dnia. Jak opowiada Marcin: „Część ryb i innych stworzeń właśnie nocą wychodzi na żerowanie, pojawiają się niespotykane za dnia gatunki, które zaskakują swoim kształtem, wyglądem i kolorami. Poza tym, w czasie nurkowania nocnego, dostaniesz taki zastrzyk adrenaliny, że jeszcze przez długi czas nie będziesz mogła usnąć. Pewnie myślisz, że jest to straszne, co? Ja bym powiedział, że jest to ekscytujące, bo jesteś tylko Ty, Twoja latarka i ciemność dookoła. Widzisz w zasadzie tylko to, co sobie w danym momencie oświetlisz, więc można powiedzieć, że z każdym kolejnym kopnięciem płetw otwierasz nowe drzwi, za którymi do końca nie wiesz, co się kryje. Nurkowania nocne są naprawdę emocjonujące, potrafią pokazać nieznany dotąd podwodny ekosystem, ale wymagają od nurków dużego opanowania”.

Nie mniej emocji dostarczają nurkowania przy wrakach.


To widok, którego się nie zapomina do końca życia!

Miejsc do nurkowania na świecie jest mnóstwo. Są te bardziej turystyczne i te jeszcze nieodkryte przez tłumy. Jeśli chodzi o niedaleko położone, egzotyczne lokalizacje, to na pierwszym miejscu jest Egipt i Morze Czerwone. „Można w nim zobaczyć wiele różnych gatunków ryb i koralowców, nie brakuje również dużych stworzeń takich jak np. rekiny wielorybie czy rekiny tygrysie. Poza tym osobiście uważam, że jest to całkiem niezły stosunek ceny do jakości oferowanych nurkowań. Osobiście bardzo lubię wracać do Dahab, to małe miasteczko, w którym życie i czas płyną bardzo powoli, nie tak jak np. w Hurghadzie, gdzie jest bardzo duży ruch turystyczny. Również w Dahab są dwa miejsca, które uwielbiam: legendarna Blue Hole oraz The Canyons. To ostatnie miejsce często jest nazywane nurkowaniem w szampanie, wiesz dlaczego? Bo w rafie jest ogromna szczelina, w którą możesz wpłynąć na głębokości około 8 metrów i wypłynąć nawet w granicach 60 metrów głębokości. Powietrze, wydychane przez obecnych w niej nurków, przeciska się przez sklepienia rafy koralowej, tworząc ogromne ilości drobnych bąbelków, które opływają Twoje ciało. Jest to niesamowite uczucie oraz widok”. – mówi instruktor z Just Dive. Marzenia Marcina, dotyczące miejsc do podwodnego eksplorowania, dotyczą Meksyku i cenotów, Islandii, wraz z nurkowaniem między dwoma płytami tektonicznymi, Bahamów i pływania z rekinami oraz oczywiście Wielkiej Rafy Koralowej. Natomiast wcześniej wspomniany kamieniołom Zakrzówek w Krakowie, pod względem atrakcyjności dla nurków, należy do jednych z najpiękniejszych miejsc nurkowych w Polsce.

Nurkowanie umożliwia oglądanie podwodnych zwierząt z bliska…


Stanąć oko w oko z rekinem? To nie takie proste jak się wydaje 🙂

Jeśli masz przed sobą swoje pierwsze zejście pod wodę, Marcin ma dla ciebie kilka wskazówek: „Bądź spokojny, oddychaj normalnie, posłuchaj, co do Ciebie mówię, to nie jest trudne i na pewno dasz sobie radę oraz uśmiechnij się. Najważniejsze, by w czasie pierwszego wejścia pod wodę, zaufać instruktorowi, przez chwilę uważnie go posłuchać i na pewno wszystko pójdzie dobrze. Jeszcze nie miałem takiej osoby, która by nie ukończyła kursu nurkowania, twierdząc, że jest to dla niej za trudne. Naprawdę nurkowanie nie jest aż tak trudne, na jakie wygląda. Ja wiem, że te wszystkie rurki, przewody i sprzęt może wprawiać nieco w osłupienie i zakłopotanie, ale uwierz, jest to naprawdę proste”.

Nurkowanie rekreacyjne nie wymaga szczególnych predyspozycji ani wybitnej kondycji. Nurkować może praktycznie każdy, a dla wielu ludzi swobodne poruszanie się w wodzie jest niczym latanie, taniec czy rodzaj medytacji. Nierzadko pozwala pokonać własne ograniczenia i lęki, dając poczucie niezależności i wolności. To również świetny sposób na zwiedzanie świata i poznawanie nowych ludzi, dla których nurkowanie również jest pasją. Właśnie te doświadczenia powinny stać się impulsem do decyzji o pierwszym zanurzeniu. Dlatego zacznij nurkować i poszerz swoją rzeczywistość o podwodny świat.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o nowych, inspirujących postach na naszym blogu?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

To learn more, begin to see the for over Profit guide, or check out check out QuickenLoans.org.

To learn more, begin to see the for over Profit guide, or check out check out QuickenLoans.org. Rehabbed & eager is really a partnership that is public-private renovate houses in Detroit communities, increase occupancy and buying rates…

We left certainly one of my eyes watched and open as Alice, that has the greatest breasts of most of those, pulled Kira's head towards her upper body.

We left certainly one of my eyes watched and open as Alice, that has the greatest breasts of most of those, pulled Kira's head towards her upper body. We had been all experiencing these things that are new move at the same time, as well…

Online Play home Games

Over the internet on line casinos 've got looked after to present supporters any measure of fascinating advantages. Most people are frequently veryvisit this link nearly certainly thirstily longing for those obscurity regarding developing cash…