2 listopada 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Golf – prestiż w bliskości z naturą

Golf zwykł kojarzyć się z drogą zabawą dla ludzi z wyższych sfer, biznesmenów czy celebrytów. Tymczasem koszty, które ponosi początkujący golfista, są podobne do wydatków ponoszonych na uprawianie innych typów aktywności. Najwyższy czas, żeby złamać stereotyp gry w golfa jako dyscypliny nudnej i przeznaczonej tylko dla najbogatszych. Sprawdź, co jest takiego ekscytującego w tym sporcie, jakie są zasady gry, a także, jak wyglądają profesjonalne treningi na przykładzie Mateusza Gradeckiego, jednego z najbardziej utalentowanych polskich golfistów.

Mateusz Gradecki

Zasady gry w golfa są bardzo proste. Jak się pewnie spodziewasz, należy wbić małą piłeczkę do trochę większej dziurki, która jest oddalona od miejsca startu, czyli pierwszego uderzenia (tzw. tee) o 100 do 500 m. Dołek znajduje się na obszarze gładko ściętej trawy, zwanej putting green lub green. Na każdy dołek przewidziana jest norma uderzeń, która jest zależna od odległości między tee a dołkiem. Określenie dołka PAR3 oznacza, że gracz powinien pokonać dany dołek przy pomocy trzech uderzeń. Jeżeli golfista osiągnął ten dołek uderzając piłkę dwoma uderzeniami, wtedy mówi się, że miał birdie lub że pokonał dołek jednym uderzeniem poniżej par. Celem gry jest przejście przez 18 dołków przy wykonaniu jak najmniejszej liczby uderzeń.

Golf, obok tenisa czy krykieta, to jedna z nielicznych dyscyplin, które posiadają własną etykietę. Przeszkadzanie innym graczom czy agresywne zachowanie są niedopuszczalne. Sędziowie nie uczestniczą w rozgrywkach towarzyskich, dlatego bardzo ważne jest sportowe zachowanie, szacunek i uczciwość w stosunku do innych graczy oraz przestrzeganie ogólnych zasad gry. Kilkusetletnia etykieta wymaga również odpowiedniego stroju. Golfiści zobowiązani są do ubierania koszulki z kołnierzykiem, a dżinsy czy obuwie inne niż sportowe są niedozwolone.

Amatorskie uprawianie golfa to czysta przyjemność. Zawodowcy tę przyjemność łączą z odpowiednim przygotowaniem fizycznym i psychicznym, które wbrew pozorom nie odbiega znacząco od przygotowań do startów w innych dyscyplinach. Doskonale wie o tym Mateusz Gradecki, pięciokrotny Mistrz Polski mający za sobą udany pierwszy sezon w zawodowym cyklu turniejów Pro Golf Tour. „Bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie fizyczne. Golfiście potrzebna jest prędkość podczas zamachu, w stabilizacji i balansie. Do tego sezon potrafi trwać od stycznia do listopada, grając ponad 20, a czasami 30 turniejów w roku, przechodząc w tym czasie setki kilometrów, także wytrzymałość i psychiczne radzenie sobie z tym jest kluczowe” – mówi Mateusz Gradecki.

Mateusz Gradecki

Na początek przygody z golfem na pewno warto zapisać się na kilka lekcji z trenerem, aby móc w pełni delektować się obecnością na zadbanym, zielonym polu golfowym. Instruktor pokaże jak trzymać kij, jak wygląda prawidłowe ustawienie i poszczególne fazy ruchu kijem. Z pozoru proste, a jednak wymaga niemałej koordynacji. Warto wspomnieć, że styczność z jakimkolwiek sportem czy aktywnością, zdecydowanie ułatwia opanowanie techniki i kontroli swojego ciała przy uderzeniu. Potwierdza to Mateusz: „Jako dziecko grałem również w wiele innych sportów, jak piłka ręczna, biegi długodystansowe czy koszykówka, siatkówka, żeby tylko podtrzymywać rywalizację i rozwijanie motoryki. Wtedy nie miałem pojęcia, że może mi to zbudować świetną bazę na przyszłość. Myślę, że uprawianie wielu sportów i z wiekiem przerzucenie się na dwie, a później na jedną dyscyplinę było kluczowe w moim rozwoju”.

Mateusz Gradecki swoje pierwsze kroki na polu golfowym postawił w wieku 8-9 lat. Jego rodzice zainteresowali się tym sportem na wakacjach w zagranicznym resorcie. W wieku 13 lat rozpoczął treningi pod okiem profesjonalistów. „Ja, jako młody chłopak, miałem plany być zawodowym piłkarzem i dążyłem ku temu. Trenowałem w Śląsku Wrocław i grałem dla kadry Dolnego Śląska młodzików. Z golfem pierwsze parę lat było ciężko, nie miałem za bardzo chęci do treningów, wolałem piłkę, ale z pierwszymi turniejami przyszły sukcesy i jako dziecku bardzo mi się to podobało”.

Teraz treningi zawodowego golfiarza są dużo bardziej sprecyzowane. Sztab trenerów, z którymi współpracuje, jest dość obszerny. Mateusz w swoim teamie posiada trenera od przygotowania fizycznego, fizjoterapeutę, trenera od techniki i taktyki, a także psychologa. „Większość czasu jednak spędzam na treningach sam lub ze współgraczami z dołączoną rywalizacją. Dni treningowe trwają tak naprawdę cały dzień. Potrafię spędzić 8 godzin na polu golfowym z przerwą na siłownię czy wizytę u fizjoterapeuty”.

Jak widać, profesjonalne uprawianie golfa wiąże się ze sporym nakładem czasu i niemałym wysiłkiem, ale na pewno jest też ciekawym sposobem na życie. Mateusz Gradecki, dzięki międzynarodowym turniejom, ma wiele okazji do poznawania innych kultur oraz odwiedzania nowych miejsc na świecie. „Zazwyczaj podczas turniejów nie widzimy za wiele poza polem, hotelem czy szybą samochodu. Gdy jest okazja i dodatkowy dzień, to zawsze próbuję połączyć regenerację ze zwiedzaniem lub robieniem czegoś pozagolfowego. W tym roku miałem okazję odwiedzić Amsterdam na dwa dni, będąc przejazdem między turniejami. Grając w Kenii zobaczyłem jak się żyje w Nairobi czy spędziłem parę dni na plaży w Belek w Turcji”.

Golf to sport, w którym może sprawdzić się każdy!

Co właściwie jest takiego fascynującego w golfie? „Golf to indywidualna dyscyplina, wszystko zależy ode mnie i ile ja włożę w trening. Golf również łączy wiele aspektów sportowych, i żeby osiągnąć zawodowy sukces trzeba być mocnym psychicznie, opanowanym, pracować ciężko nad techniką, strategią, analizą warunków zewnętrznych i wiele więcej. Do tego można świetnie spędzić czas na świeżym powietrzu ze znajomymi podczas luźniejszej gry, czego pewnie nie robię wystarczająco :)”– opowiada Mateusz Gradecki.

Oczywiście nie każdy planuje, by zostać od razu profesjonalnym golfistą. Jednak już amatorska gra w golfa sprawia mnóstwo frajdy. Sport ten nie dyskryminuje nikogo ani ze względu na wiek, ani ze względu na płeć. Dzięki temu jest to świetny sposób na przyjemne i aktywne spędzenie czasu dla całych rodzin lub grupy znajomych i to w scenerii rozległego, zielonego pola golfowego. Nigdy nie miałeś okazji spróbować tej dyscypliny? Najwyższy czas, aby przełamać istniejące uprzedzenia i sprawdzić na własnej skórze, jak interesującym i emocjonującym sportem jest golf 🙂

Chcesz otrzymywać informacje o wywiadach z inspirującymi podróżnikami i sportowcami?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Online Play home Games

Over the internet on line casinos 've got looked after to present supporters any measure of fascinating advantages. Most people are frequently veryvisit this link nearly certainly thirstily longing for those obscurity regarding developing cash…

Why mature dating apps are coming of age

Why mature dating apps are coming of age Will be your brand brand brand new 12 months's quality to get real love? If that's the case, you may possibly very well be considering a dating application for your phone. Compliment of trailblazers…

Your economic need

Your economic needStudentAid BC financing differs according to your financial predicament, status, period of research system, quantity of dependants as well as other facets. How much money you obtain from StudentAid BC hinges on your economic…