28 marca 2019

Doświadczona finansistka i seryjny przedsiębiorca. Połączenie umysłu rozsądnego inwestora i duszy ciekawskiego dziecka. Posiada ogromną wiedzę często z dziedzin nieznanych zwykłym śmiertelnikom. W adventoor.com odpowiedzialna za strategię i finansowanie. Kocha morze, żeglowanie i nurkowanie. Niepoprawna optymistka.

Garnizon Modlin – intrygujące miejsce tuż pod Warszawą

Podwarszawska Twierdza Modlin do niedawna była miejscem znanym głównie pasjonatom historii. Teraz otwiera się na turystów, także tych uwielbiających aktywności sportowe. O to, jak spędzić tam ciekawie czas, spytaliśmy Sebastiana Sosińskiego, dyrektora obiektu Twierdza Modlin.

Tereny tuż na północ od Warszawy to niezwykle ciekawe miejsca. Okolice Modlina, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Zegrza od lat przyciągają miłośników sportów wodnych. Skrywają także prawdziwą historyczną perełkę: Twierdzę Modlin. Sebastian Sosiński – dyrektor tego obiektu, a także twórca produktu turystycznego Garnizon Modlin – zna te tereny jak własną kieszeń. Spytaliśmy go, co warto zobaczyć w twierdzy i jej okolicach.

1. Dlaczego Twierdza Modlin to tak intrygujące miejsce?

Modlin zawdzięcza wszystko swojemu położeniu. Usytuowany na wysokiej skarpie, w miejscu, gdzie Narew wpływa do Wisły, w bliskim sąsiedztwie Warszawy, był wymarzonym miejscem do fortyfikowania.  To położenie spowodowało, że na przestrzeni lat stał się świadkiem złożonej, często trudnej, ale też pasjonującej historii. Mówimy o Modlinie, że to historia Europy w sercu Polski i coś w tym jest, bo począwszy od potopu szwedzkiego działy się tu rzeczy, które miały wpływ na sytuację na Starym Kontynencie. Powstały tu unikalne konstrukcje obronne, takie jak np. Reduta Napoleona – kwadratowa działobitnia rzekomo zaprojektowana przez samego Napoleona, czy Koszary Obronne – najdłuższy budynek w Europie i największa działobitnia świata zarazem (bo obiekt pełnił dwie funkcje). Wszystkiego dopełnia niesamowity widok z Wieży Czerwonej, który zapiera dech w piersiach, nie tylko z powodu dużej ilości schodów 😉

2. Dla wielu osób, nawet tych mieszkających w Warszawie, Modlin jest wciąż turystycznie nieodkryty. Dlaczego warto się tam wybrać? Jakie atrakcje czekają na turystów w tym miejscu?

Musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą jest to, że Modlin z uwagi na swoje strategiczne znaczenie i wojskową aktywność był zawsze izolowany. Nawet, gdy fortyfikacje stały się przestarzałe i twierdza przestała mieć swoje strategiczne znaczenie, wciąż mieścił się tu największy Garnizon Wojska Polskiego w czasach II i III RP.

Drugą rzeczą jest to, że od lat 60. XX w. stał się częścią Nowego Dworu Mazowieckiego, więc mamy do czynienia z jedną z największych twierdz na świecie w mieście, które ma niespełna 30 000 mieszkańców.

Do tego należy pamiętać, że centralna część twierdzy przez blisko 20 lat stała pusta, co odbiło się na kondycji obiektów. Wszystkie te czynniki zadecydowały o specyfice miejsca, dlatego dziś, przyjeżdżając do Modlina, możemy mieć wrażenie, że jest trochę dziko i tajemniczo.

Serce twierdzy, czyli Koszary Obronne, zostały zakupione przez naszą firmę – Grupę Konkret z Poznania – i od przeszło 4 lat konsekwentnie staramy się poszerzać ofertę tego miejsca. Na kanwie naszych nieruchomości stworzyliśmy Garnizon Modlin, czyli przestrzeń z zupełnie nowymi aktywnościami, turystycznymi, sportowymi i kulturalnymi. Można zwiedzać ją tradycyjnie z przewodnikiem, odwiedzając najciekawsze obiekty twierdzy, w tym tarasy widokowe na Wieży Czerwonej, ale też na rowerze czy w kajaku.

Garnizon Modlin gości wiele imprez sportowych, biegów (również z przeszkodami), wyścigów MTP czy kolarskich. Na stałe zagościły u nas Festiwal Fantastyki Cytadela i Instytut Festival Music and Art. W czerwcu zaś uruchamiamy multimedialną ekspozycję poświęconą obronie Modlina w 1939 roku w nowo otwartym Centrum Edukacji Historycznej. W tym roku startujemy też z przejażdżkami historycznymi pojazdami. Warto śledzić nas na facebook’u, bo naprawdę dużo się dzieje.

3. Czy jest jakieś miejsce w Modlinie, które osobiście najbardziej lubisz?

Zdecydowanie mam kilka takich miejsc. Są to np. posiadający niesamowity klimat, zlokalizowany częściowo pod ziemią, dawny carski areszt, wyposażona w oryginalne urządzenia dawna stacja pomp, no i nasze „must see” – punkt widokowy na Wieży Czerwonej, czyli najchętniej odwiedzane miejsce przez turystów.

4. Skąd wziął się pomysł na nocne zwiedzanie twierdzy? Dlaczego warto wybrać się na taki spacer?

Każde nasze nocne zwiedzanie ma opracowany indywidualnie program, często opierający się na wydarzeniu historycznym, którego rocznicę właśnie obchodzimy. Atrakcyjność tego wydarzenia opiera się na tym, że pokazujemy miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla turystów. Są to obiekty, które można zobaczyć tylko podczas tej jednej akcji. To sprawia, że odkrywanie Garnizonu Modlin nocą cieszy się tak dużą popularnością. W zwiedzaniu może wziąć udział tylko 120 osób. Zazwyczaj miejsca są bardzo szybko zajmowane i zawsze ich brakuje.

Tutaj możecie zarezerwować sobie miejsce na nocnym spacerze.

Nocne zwiedzanie Twierdzy Modlin


Twierdza Modlin nocą wygląda intrygująco!

5. Okolice Modlina są uwielbiane przez miłośników sportów wodnych. Zbieg rzek Wkry, Narwi i Wisły to świetne miejsce dla kajakarzy. Czy są jakieś trasy kajakarskie, które szczególnie polecasz?

Dla początkujących polecam spływ malowniczymi zakolami Wkry. W okolicy jest wiele wypożyczalni, które obsługują jej różne odcinki. Można też rozpocząć spływ w okolicach Pomiechówka, by szlakiem Wkry i Narwi dopłynąć do Modlina. Ciekawą opcją jest także spływ Wisłą z Warszawy do Modlina lub trzema rzekami (Narwią, Wkrą i Wisłą) na trasie Pomiechówek – Nowy Dwór Mazowiecki (Modlin) – Smoszewo. Trasa ma około 20 km i jest do pokonania nawet przez początkujących.

6. Już w maju w Garnizonie Modlin odbędzie się wyjątkowy bieg, którego trasa niemal w całości przebiega… w budynku! Opowiedz więcej o tym biegu i o tym, jakie atrakcje czekają na biegaczy w okolicach twierdzy.

Mamy do dyspozycji unikalny obiekt, dokładamy więc wszelkich starań, żeby nasze akcje też takie były. Dlatego stworzyliśmy „Biegiem do koszar!” – jedyny na świecie bieg na dystansie 5 km, którego trasa prawie w całości została poprowadzona w budynku. Bieg odbywa się nocą, co jest dodatkową atrakcją.  W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja, która zebrała bardzo pozytywne opinie od uczestników. Zachęceni tym sukcesem w maju organizujemy drugą edycję. Miejsca jeszcze są, więc zachęcam do zapisów. Oprócz naszego autorskiego biegu współorganizujemy też odbywające się u nas: Półmaraton Trzech Rzek i Bieg Obrońców Modlina. Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszam.

Modlin to idealne miejsce… aby się zmęczyć i ubrudzić 😉


Modlin coraz częściej przyciąga aktywne osoby.

7. Modlin i okolice wydają się świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę rowerową z Warszawy. Czy polecasz taką formę zwiedzania obiektu?

Nigdy nie było lepszego czasu na zwiedzanie Modlina rowerem niż teraz. Powstaje nowa infrastruktura rowerowa, drogi rowerowe, stacje napraw i wypożyczalnie. Wszystkie te inwestycje uzupełniają wytyczone wewnątrz twierdzy szlaki piesze, które nadają się również do korzystania z nich rowerem. Ta forma aktywności wiele ułatwia, bo twierdza jest rozległa. Rower można wypożyczyć na miejscu.

Warto też wspomnieć, że oprócz Garnizonu Modlin na terenie twierdzy znajduje się Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, które posiada park wojskowych maszyn, i Front Modlin, gdzie można eksplorować fascynującą trasę podziemną. O wszystkich atrakcjach możecie się dowiedzieć z czynnego 7 dni w tygodniu Centrum Informacji Turystycznej Trzech Rzek, zlokalizowanym przy ul. Baśki Murmańskiej.

8. Dwa lata temu w polskich mediach pojawiły się śmiałe wizje zagospodarowania przestrzennego Twierdzy Modlin, obejmujące centrum kongresowe, nieruchomości mieszkalne czy przystań dla jachtów. Jak będzie wyglądać Twierdza Modlin za kilka czy kilkanaście lat?

Bez wątpienia jedyną szansą dla tego miejsca jest jego rozwój. To, jak będzie wyglądał efekt końcowy, to rzecz, o której warto rozmawiać. Dostępne w sieci materiały to jednak biznesowe symulacje, które pokazują różne możliwości i ograniczenia. Nie można ich traktować jako naszą propozycję wyglądu tego miejsca. Zabawne jest to, że część z nich nie powstała na nasze zamówienie ani nawet przy współpracy z nami. Niestety w mediach często pojawiają się niesprawdzone informacje. Na poznanie finalnej wizji tego miejsca trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych wywiadach na naszym blogu?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

10 обыкновенно бабьи оплошностей, что мешают профессии

10 обыкновенно бабьи оплошностей, что мешают профессии Зачем женский пол почасту зарабатывают меньше, нежели сильный пол?Дебютантка…

6 concerns to inquire about Each Other After half a year of Dating

6 concerns to inquire about Each Other After half a year of Dating I’ve heard people state they know within a few minutes, or some whom state they would like to do “every vacation” with some body before they understand the relationship…

Dreams intensely about intercourse and their meanings that are true

Dreams intensely about intercourse and their meanings that are true Intercourse having a mom at a construction web web site Seeing your or another person's mother sex that is having a guy, particularly a complete complete stranger, means…