13 sierpnia 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Czym jest freestyle kajakowy?

Zapewne każdy z was słyszał o freestyle z piłką, na desce czy nartach, które zwykle polegają na wykonywaniu ewolucji i trików, z użyciem sprzętu typowego dla danej dyscypliny. Takiej odmiany doczekało się również kajakarstwo. We freestyle’u kajakowym, główne przeznaczenie kajaka to nie pływanie, tylko wykonywanie przeróżnych trików na, pod oraz ponad powierzchnią wody.

Otwarte Mistrzostwa Polski we Freestylu 2016

Zazwyczaj mówiąc o kajakach, wyobrażamy sobie parę, która w dwuosobowym szerokim kajaku, powolnie przemierza mazurskie jeziora. Tymczasem istnieje dosyć młoda dyscyplina, w której nie liczy się jak najszybsze dopłynięcie do celu, a ilość i jakość akrobacji, jakie jest się w stanie wykonać w ciągu 45-sekundowego przejazdu. „Freestyle kajakowy to inaczej rodeo wodne. Zawodnik, w małym plastikowym kajaku, walczy o utrzymanie się w fali wodnej i wykonuje w tym czasie akrobacje i figury, które oceniane są przez sędziów” – mówi Eryk Lejmel, przedstawiciel toru kajakowego Kolna w Krakowie.

Otwarte Mistrzostwa Polski we Freestylu 2016

Pierwsze zawody freestyle’u kajakowego odbyły się w latach 90. ubiegłego stulecia i od tego czasu, za sprawą kreatywnych kajakarzy, dyscyplina mocno ewoluowała. Kajaki stawały się coraz krótsze, a nowych figur i trików wciąż przybywało. Dziś łódki są zdecydowanie mniejsze od tych używanych w turystyce kajakowej i zwykle mają około 180 cm długości. Kajakarz freestyle’owy wyposażony jest w kask, kamizelkę ratunkową oraz specjalny fartuch, który nie pozwala wodzie dostać się do środka kajaka.

Kajak do akrobacji skonstruowany jest tak, aby jego zatapianie było łatwe, co jest jak najbardziej pożądane. Z początku wydaje się, że kajakarz, którego pęd wody obraca na wszystkie strony, potrzebuje pomocy w okiełznaniu żywiołu. Nic bardziej mylnego: wszystkie manewry są przemyślane i przygotowują do wykonania triku.

A co Ty potrafisz zrobić z kajakiem? 😉


Freestyle kajakowy wygląda widowiskowo!

Jeśli chodzi starty Polaków w tej dyscyplinie, to naprawdę mamy się czym chwalić i możemy być dumni. Czołowym postaciami w polskim kajakarstwie freestyle’owym są Zofia Tuła oraz Tomasz Czaplicki. Na początku lipca odbyły się finały ostatnich zawodów Pucharu Świata we Freestyle’u Kajakowym w sezonie 2018, w których Polacy odnieśli zwycięstwo, zostawiając daleko z tyłu całą światową czołówkę.

Air loop, czyli powietrzne salto w przód, McNasty, czyli salto w przód z ustawienia tyłem – to tylko dwie z figur, które będzie okazja zobaczyć na żywo, podczas Mistrzostw Polski we Freestyle’u Kajakowym w Krakowie. „Mistrzostwa Polski są świetną okazją do zobaczenia i spróbowania freestyle’u kajakowego. W jednym miejscu razem będą pływali bardzo dobrzy zawodnicy i amatorzy. Widzowie będą mogli oglądać salta i inne akrobacje z kajakiem w wykonaniu jednych z najlepszych zawodników na świecie. Jest to też wspaniała okazja do spróbowania i wdrożenia się w ten sport” – zachęca Zofia Tuła, wielokrotna mistrzyni Polski, która wystąpi na najbliższej imprezie w Krakowie. (Świetny tekst o freestyle’u kajakowym autorstwa Zosi możecie przeczytać także tutaj.)

Do grona zawodników dołączy także zeszłoroczny obrońca tytułu – Tomasz Czaplicki. W zawodach wystartuje również główny organizator tej imprezy, czyli Bartosz Czauderna. Krakowianin ma na swoim koncie wielokrotne wicemistrzostwo kraju, mistrzostwo Polski, a w tym roku zajął piąte miejsce w zawodach Pucharu Świata. „Zobaczymy również Quim Fontané Maso, Katalończyka, który jest obecnie mistrzem świata, a więc poprzeczka będzie postawiona naprawdę bardzo wysoko.” – mówi Bartek.

Otwarte Mistrzostwa Polski we Freestylu 2016

Zawody odbędą się w dniach 1-2 września na torze kajakowym Kolna w Krakowie, który jest jednocześnie jednym z najlepszych torów kajakowych w Europie.

Dodatkowymi atrakcjami będą również:
– zawody Kayak Cross, czyli bardzo emocjonujące wyścigi czterech kajakarzy równocześnie,

– wyścigi na SUP, czyli na deskach przypominających deski surfingowe, na których wiosłuje się na stojąco,

– oraz SUP jousting – walki kawalerzystów na deskach SUP 🙂

Już wiecie, czym jest kajakarstwo freestyle’owe, gdzie odbędą się najbliższe mistrzostwa oraz kto w nich wystartuje. Nie pozostaje nic innego, jak pojawić się 1 i 2 września w ośrodku przy ul. Kolna 2 w Krakowie. Będzie naprawdę dużo się działo i warto zobaczyć to wszystko z bliska!

Chcesz dowiedzieć się więcej o ciekawych dyscyplinach sportu?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady)

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady) Discussion Boards Gaming Individual Gaming Boards Star Wars (Videogames) Kate_is_great86 I'm perhaps not also likely to enter into the remainder of the game that…

Hidden Evils For Via the internet Enjoy By means of Sharmila Pundit

The bradenton area individuals webpage is about transmitting United states poker dwelling members accompanied by a number in dependable simply no down payment on line casinos who feature a lot of of the most useful absolutely no pay in added…

Mapping Division

Mapping Division Function specifics reveals the informatioin needed for different places plus populations important just for an accumulation communities, through health and wellness, training, constructing together with insurance. Towards down…