1 sierpnia 2018

Wieczna optymistka, pasjonatka sportów oraz wielbicielka podróżowania. Cieszy się z małych rzeczy. Uwielbia planować podróże, próbować nowych potraw oraz poznawać inne kultury. Trenuje zawodowo siatkówkę, ale lubi każdą formę aktywności fizycznej. Przebywanie i współpraca z ludźmi sprawia jej mnostwo frajdy i satysfakcji. Marzy o wyprawie do Afryki i obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Bungee – w poszukiwaniu adrenaliny

W czasach, gdy mamy prawie nieograniczone możliwości i dostęp do różnych form rozrywki czy aktywnego wypoczynku, niezwykle ciężko odnaleźć coś, co może wywołać u nas silne emocje. Wyrzut adrenaliny, lekki strach połączony z podekscytowaniem, a na końcu katharsis, satysfakcja i duma. Jeśli poszukujesz takich wrażeń, to skok na bungee na pewno ci ich dostarczy.

Bungee Jumping Kraków

Komercyjny rozwój skoków na bungee jest przypisany Nowozelandczykom A.J. Hackettowi i Henry’emu van Asch. Zainspirował ich rytuał Naghol z wysp Vanuatu, państwa w Oceanii. Obrządek skoków związany jest z legendą o kobiecie, która nie była zadowolona ze swojego męża, dlatego uciekła przed nim do lasu i wspięła się na drzewo figowe. Mąż wspiął się za nią, więc kobieta obwiązała winoroślami swoje kostki  i skoczyła. Mąż oczywiście skoczył za nią, ale bez przywiązanej winorośli, co skończyło się dla niego tragicznie. Od tamtej pory przyjęło się, że mężczyźni skaczą z drewnianej platformy  z przywiązaną wokół kostek liną, aby nie zostać podobnie nabranym przez kobietę. Sam rytuał jest również związany z corocznym zbiorem pochrzyn (pnączy z jadalnymi bulwami). Mieszkańcy wierzą, że dobrze wykonane skoki pomogą w uzyskaniu obfitych plonów,  a mężczyznom poprawią zdrowie, siłę i będą dowodem ich męskości. Niestety nie ma to nic wspólnego z odpowiednio przygotowanym, bezpiecznym skokiem. Lina nie jest elastyczna, zazwyczaj to zwykły sznur, a czasem nawet może się okazać, że jest za długa. Efektem tego są dość groźne urazy, stąd pomysł pary Nowozelandczyków, aby uczynić tego typu skoki bezpiecznymi.

Nowozelandczycy, skacząc z wszelkich dostępnych mostów w kraju, testowali różnego rodzaju gumy. Hitem, dzięki któremu Hawkett zyskał największą popularność, okazał się skok z Wieży Eiffla w 1987 roku. Rok później, na 43-metrowym moście Kawarau w Queenstown w Nowej Zelandii, razem z van Aschem, stworzyli pierwsze miejsce na świecie, z którego można było skakać komercyjnie.

Skok na bungee dostarcza niezapomnianych przeżyć!

Dziś, najwyższe miejsce na świecie, z którego można oddać skok na bungee, to zarazem najdłuższy, bo 487-metrowy szklany most. Most znajduje się w Parku Narodowym Zhangjiajiew w Chinach, a skok z wysokości 260 metrów, jest możliwy od maja tego roku. W ekipie przygotowującej najwyższy punkt bungee na świecie znajdowali się także Polacy z Bungee Jumping w Krakowie. „Wyzwaniem było m.in. stworzenie prawdopodobnie najdłuższej, 60 metrowej gumy do skoków, która jest tam używana”. Jak mówi Mateusz Domagała z krakowskiej ekipy, „Skoki z dźwigu i mostu różnią się zazwyczaj tylko widokami, zależnymi od miejsca, w którym obiekt się znajduje – same wrażenia ze skoku są identyczne”. Dlatego chcąc po raz pierwszy skoczyć na bungee, nie ma potrzeby wyboru najbardziej odległego i najwyższego punktu na świecie. Tak samo mocne emocje, jak i warunki bezpieczeństwa, zapewni wam bungee w Krakowie. Strach obecny jest zawsze, ale na pewno nie jest przeciwwskazaniem do skoku. Bungee cieszy się dużym powodzeniem u osób żądnych dużych wrażeń. „Często słyszymy, że jest to też forma sprawdzenia siebie, walki z własnymi lękami, czy też pierwszy krok w zmianie życia”.

Skok na bungee to świetny sposób na pokonanie strachu.

Wiele zainteresowanych skokiem obawia się, że będąc już na górze z przymocowaną gumą, nerwy nie pozwolą im na wykonanie tego jednego kroku naprzód. Chłopacy z Bungee Jumping, którzy nie tylko posiadają tytuły instruktorów, ale mają za sobą dziesiątki, a niektórzy nawet setki skoków, pomagają również w rozładowaniu stresu. „Zaczynamy zazwyczaj od żartów, czasami jest to czarny humor, a potem już przed samym skokiem jest profesjonalny, treściwy instruktaż, czasami wymagający trochę większego wysiłku”. O najdłuższym, bo 13-minutowym przekonywaniu do decyzji, mówią, że „nie było lekko, ale się udało”. Za to pomysłów na realizację skoku jest mnóstwo. Od skoków w wannie czy koszu z Biedronki, po skoki w tandemie z dmuchaną lalą podczas wieczoru kawalerskiego. Dużo osób po pierwszym skoku łapie bakcyla i wraca. Sprzyja temu profesjonalizm i świetna atmosfera, która panuje w teamie Bungee Jumping Kraków. „Wszyscy bardzo się lubimy, dokładając do tego podejście, gdzie chcemy się podzielić dobrym klimatem z osobami, które do nas przychodzą”.

No to co… 3, 2, 1, bungee!!!

PS. Więcej o skokach na bungee piszemy TUTAJ.

Chcesz być na bieżąco z postami na naszym blogu?

Polub profil adventoor na Facebooku!

Ostatnie artykuły

Why mature dating apps are coming of age

Why mature dating apps are coming of age Will be your brand brand brand new 12 months's quality to get real love? If that's the case, you may possibly very well be considering a dating application for your phone. Compliment of trailblazers…

Your economic need

Your economic needStudentAid BC financing differs according to your financial predicament, status, period of research system, quantity of dependants as well as other facets. How much money you obtain from StudentAid BC hinges on your economic…

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady)

Juno Eclipse is an airhead and dresses like a tart (from a lady) Discussion Boards Gaming Individual Gaming Boards Star Wars (Videogames) Kate_is_great86 I'm perhaps not also likely to enter into the remainder of the game that…